11 دلیل بوی غیرعادی ادرار

۱۳۹۳/۰۸/۱۴ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 126211

سلامت نیوز: بوی طبیعی ادرار، خفیف و غیر قابل توجه است. ولی گاهی اوقات بوی ادرار تغییر می کند و باعث نگرانی شما در مورد وجود یک مشکل می شود.

بوی ادرار به حجم و غلظت مواد مختلفی که توسط کلیه ها دفع می شوند، بستگی دارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، به طور طبیعی، ادراری که آب زیادی دارد، بو ندارد و یا بوی آن خیلی کم است. ولی اگر ادرار غلیظ شود، یعنی میزان آب آن کم و میزان مواد زائد آن زیاد شود، بوی آمونیاک تندی می دهد.


بسیاری از مواد غذایی و داروها مانند مارچوبه و یا برخی مکمل های ویتامینی، بوی ادرار را تغییر می دهند.


گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار، نشان دهنده یک مشکل یا بیماری در بدن است، مانند :

1- عفونت مثانه

2- سیستیت (التهاب مثانه)

3- کم آبی بدن4- کتوز دیابتی: یعنی مقادیر زیاد اسیدهای خون به نام کتون ها. این عارضه اغلب در مبتلایان به دیابت نوع یک اتفاق می افتد. علت ایجاد این عارضه کاهش هورمون انسولین در بیمار می باشد. به دنبال کاهش انسولین و عدم توانایی سلول های بدن در استفاده از قند خون، سلول های چربی بدن شکسته می شوند که منجر به رهایی کتون ها در خون می گردند. افزایش کتون ها منجر به به افزایش اسیدیته خون می شود. این وضعیت موجود تحت عنوان کتواسیدوز دیابتی خوانده می شود.
در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است

5- فیستول روده و مثانه : منفذ غیرعادی بین روده و مثانه که باعث ورود باکتری ها از روده به مثانه می شود. این فیستول در اثر عمل جراحی و یا بیماری روده مانند کرون یا کولیت زخمی ایجاد می شود.6- بیماری ادرار شیره افرا : یک بیماری ژنتیکی نادر که باعث می شود برخی اسیدآمینه ها در بدن تجزیه نشوند. در نتیجه ادرار بوی شربت افرا را می دهد. عدم درمان این بیمای منجر به آسیب مغزی و حتی مرگ می شود.7- اختلال متابولیکی : وجود اختلال یا مشکل در روشی که بدن غذاها را به انرژی تبدیل می کند.8- دیابت نوع دو (در صورت عدم کنترل)

9- عفونت مجاری ادراری

10- بیماری کبدی11- بیماری فنیل کتونوری : اگر بدن نوزاد متولد شده قادر به شکستن اسیدآمینه فنیل آلانین نباشد، بیماری فنیل‌کتونوری یا فنیل کتون اوریا (PKU) بوجود می آید. این بیماری مادرزادی، جنبه ژنتیکی و ارثی دارد.

فنیل آلانین زیاد موجب افزایش مقدار فنیل کتون در خون می شود. فنیل کتون از طریق ادرار دفع می شود. این ماده برای سیستم عصبی مرکزی مضر است و موجب آسیب مغز می شود.


هشدار

در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است.


اگر شما درباره تغییر بوی ادرار خود نگران هستید، نزد پزشک بروید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
زهرا- اسدی
سلام.صبح بخیر.من بازیگر تئاتر هستم. ونقش یک بچه با بیماری ادرار شربت افرا رو در حال حاضر کار می کنم. من میخوام برای آشنایی بیشتر با این مریضی و بیماران،این افراد رو از نزدیک ببینم.اگر امکانش هست بزرگواری بفرمائید کمک و راهنماییم کنید.سپاس از شما.
3.08466s, 20q