آخرين وضعيت آلودگي شيميايي هواي زاهدان

۱۳۹۳/۰۸/۱۴ - ۱۴:۵۵ - کد خبر: 126249

سلامت نیوز: صبح روز شنبه، دبيرستان دخترانه «نجمه» شهر زاهدان چند روز بعد از آلودگي هوا به حالت عادي برگشته است. دانش آموزان در حياط مدرسه در حال ورزش هستند. همچنان عده يي از آنها ماسك به صورت دارند. چند روزي است كه از بيمارستان مرخص شده اند و پس از تمام شدن تعطيلي مدرسه به دليل آلودگي هوا، حالابه كلاس بازگشته اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، چند نفري از آنها مي گويند حال شان خوب است اما همچنان دل درد و سر دردي خفيف دارند. اكثرا پس از دو تا سه روز بستري از بيمارستان مرخص شده اند. اما به گفته مسوولان مدرسه هنوز 30 نفر از دانش آموزان به دليل عوارض ناشي از مسموميت در مدرسه حاضر نشده اند. هفته گذشته، فردي، شبانه، 80 بشكه را كه از كارخانه يي در شهر قم خريداري كرده بود، در رود دفع آب هاي سطحي، در شمال شهر زاهدان شسته بود. برخي تعداد اين بشكه ها را 300 عدد اعلام كردند، عددي كه سازمان حفاظت از محيط زيست آن را رد كرد. شهر زاهدان لوله كشي گاز ندارد و مردم معمولابراي ذخيره نفت مصرفي زمستان شان از بشكه هاي فلزي استفاده مي كنند. بازار خريد و فروش اين بشكه ها در فصل سرما پر رونق است. خريدارِ بشكه هاي آلوده، بي خبر از ماده درون آنها، عامل ايجاد آلودگي در محدوده يي به وسعت 40 هكتار با جمعيت 200 هزار نفر در شمال شهر زاهدان شد. همان شب، مردم محل خبر از استشمام بويي شبيه بوي گاز شهري، در هواي محله و منازل شان دادند.

شدت گرفتن بو، در آن شب، مسوولان اداره محيط زيست، نيروي انتظامي و علوم پزشكي را به منطقه كشاند. سازمان محيط زيست استان تجهيزات لازم براي شناسايي مواد شيميايي موجود در هوا را ندارد، به همين دليل ابعاد حادثه روز بعد مشخص مي شود. زماني كه دانش آموزان چند مدرسه كه بيشترين تعداد آنها متعلق به دبيرستان نجمه در بلوار شهيد رجايي هستند، به خاطر مسموميت ناشي از استشمام اين بو راهي بيمارستان مي شوند. مسموميت ها در روزهاي بعد نيز ادامه پيدا مي كند و در منطقه شمالي شهر زاهدان، شامل بلوارهاي شهيد رجايي و شهيد طباطبايي، وليعصر، رسالت و قسمتي از خيابان آزادي، اين گاز سبب ايجاد سردرد، سرگيجه و تهوع در ساكنان مي شود. اين گاز در مجموع بيش از 600 نفركه تعداد قابل توجهي از آنها دانش آموزان بودند را راهي بيمارستان مي كند گرچه با تعطيلي بيش از 100 مدرسه، تعداد افراد مبتلادر روزهاي بعد از وقوع حادثه كاهش مي يابد. اما تا آخر هفته قبل همچنان مراجعه افراد به بيمارستان ها ادامه داشت. ساكنان خيابان شهيد رجايي مي گويند: تيم هاي پزشكي در چند روز اول به محل مراجعه و با معاينه مردم، افراد مسموم را به بيمارستان منتقل مي كردند. تيم پزشكي از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي براي بررسي اين حادثه عازم زاهدان شد و افراد مبتلابه سرعت تحت درمان قرار گفتند. گفته مي شود با ريختن مقاديري مواد خنثي كننده در آب رود، امكان نفوذ آلودگي به آب هاي زيرزميني وجود ندارد. اما برخي ساكنان مي گويند همچنان در صورت تردد در حوالي اين رود دچار سرگيجه و تهوع مي شوند.

در حال حاضر تقريبا تمام افراد مبتلاتحت درمان قرار گرفته و از بيمارستان مرخص شده اند. يكي از پرستاران بيمارستان امام علي شهر زاهدان مي گويد در يكي دو روز اخير كسي به خاطر مسموميت به بيمارستان مراجعه نكرده است. شايعات درباره علت حادثه، دامنه گسترده يي داشت. اما با اطلاع رساني به موقع و دستگيري فرد خاطي، شايعات به سرعت تكذيب شد. فرماندار زاهدان نيز امكان هرگونه حمله تروريستي را تكذيب كرد و علت حادثه را ناآگاهي و اقدام غيرقانوني فرد خريدار بشكه ها اعلام كرد. در اخبار اوليه ماده مسموم كننده «آرسين» اعلام شد، اما اين ماده مورد تاييد دانشگاه علوم پزشكي قرار نگرفت. دكتر ميري، رييس دانشگاه علوم پزشكي زاهدان نتيجه نهايي آزمايشات پزشكي را اعلام كرد. ماده عامل مسموميت، روغن دي سولفيدي اعلام شد. اين ماده در صنعت كشاورزي و در تركيبات آفت كش مورد استفاده قرار مي گيرد و مسموميت ناشي از آن خفيف است. ميري مي گويد: هيچ نگراني بابت وجود عارضه يي طولاني مدت ناشي از مسموميت در اين افراد وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05456s, 19q