شدت و مدت حادثه دو عامل تاثيرگذار براختلال تنش‌زا بعد از حادثه است

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12626
شدت و مدت حادثه دو عامل تاثيرگذار براختلال تنش‌زا بعد از حادثه است
دكتر سيد وحيد شريعت در گفت‌وگو با  ايسنا با اشاره به شدت و مدت حادثه به عنوان دو عامل تاثيرگذار در اختلال تنش‌زاي بعد از حادثه (PTSD) گفت: هرچه فرد به حادثه نزديك‌تر باشد تاثيرگذارتر است و همچنين زنان و كودكان در تاثير پذيري مستعدتر هستند و افراد حساس‌تر نيز قدرت مقابله كمتري دارند.

مدير امور پژوهشي و آموزشي انستيتو روان‌پزشكي تهران و مركز تحقيقات بهداشت روان گفت: اختلال اضطرابي نوعي اختلال است كه در اثر حادثه‌اي شديد به وجود مي‌آيد و به صورت تجربه مجدد حادثه، تلاش براي دوري از آن و افزايش برانگيختگي سيستم خودكار بدن خود را نشان مي‌دهد.

دكتر شريعت، تجربه مجدد حادثه را از مهم ترين علايم PTSD دانست و ابراز كرد: بيمار با تجربه مجدد حادثه در خواب يا بيداري و يا به صورت توهم تصور مي‌كند كه در آن شرايط قرار دارد به همين دليل نسبت به آن عكس‌العمل نشان مي‌دهد.

وي درباره علايم ديگر بيماري اظهار كرد: اجتناب از عوامل به ياد آورنده حادثه و افزايش برانگيختگي مانند داشتن اضطراب، در انتظار اتفاق ناگوار بودن و زود عصباني شدن از علايم ديگر اين اختلال است.

دكتر شريعت با بيان اين كه براي به وجود آمدن اختلال بايد يك ماه از حادثه گذشته باشد، افزود: در برخي موارد پاسخ دهي هيجاني بيمار كاهش پيدا مي‌كند و بخش‌هايي از حادثه را به ياد نمي‌آورد و در واقع علايمي كه به ظاهر شبيه علايم افسردگي است ولي علائم اجتناب و كاهش پاسخ دهي است بروز مي‌كند.

مدير امور آموزشي و پژوهشي انستيتو روان‌پزشكي تهران و مركز تحقيقات بهداشت روان، اختلال در كاركردهاي اجتماعي، فردي، ‌خانوادگي را از عواقب مهم PTSD دانست كه تاثير زيادي نيز بر فكر و حالات فرد مي‌گذارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.04219s, 18q