آغازمرحله سوم طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان در اواخر مهر

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12629
آغازمرحله سوم طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان در اواخر مهر
دكتر معادي در گفت‌وگو با ايسنا، با تاكيد بر اين كه توجه به موضوع پيشگيري در همه زمينه‌ها از اهميت خاصي برخوردار است، گفت: پيشگيري در زمينه سلامت ارزان‌تر و اثربخش‌تر از درمان است و با برنامه‌اي جامع مي‌توان جمع كثيري را تحت پوشش غربالگري قرار داد.

وي سلامت را كالايي گران، بدون جايگزين و فوري عنوان كرد و گفت: در نگاه اقتصاد سلامت بايد تمهيداتي به منظور كاهش بروز بيماري‌ها در همه زمينه‌ها در نظر گرفته شود. شيوع بيماري سرطان در دنيا به عنوان بيماري قرن جديد، مركز پزشكي خاص را بر آن داشت تا با آموزش واجراي طرح‌هاي غربالگري، بروز اين‌ بيماري‌ها كاهش يابد.

دكتر معادي با بيان اين كه در طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان، سرطان پستان و سرطان دهانه رحم مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند، افزود: سومين مرحله غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان از 25 مهر ماه آغاز مي‌شود. در فاز اول اين طرح زنان 30 تا 60 سال مورد بررسي قرار گرفتند. در سومين فراخوان نيز از زنان 20 تا 65 ساله براي شركت در اين طرح دعوت شده است.

وي با بيان اين كه دو دوره گذشته اين طرح با نتايج خوبي همراه بوده است، افزود: با آموزش در زمينه معاينه پستان توسط خود شخص حدود 40 درصد سرطان‌ها توسط خود فرد قابل تشخيص است. همچنين با انجام آزمايش‌هاي مربوط به دهانه رحم حدود 90 درصد سرطان‌ها زودتر از حالت حاد، تشخيص داده مي‌شوند. به اين ترتيب آشنايي مردم با سرطان‌هاي شايع مي‌تواند در پيشگيري از بروز آنها موثر باشد.

مديرعامل مركز پزشكي خاص گفت: در طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان علاوه بر انجام معاينات، تشكيل پرونده، انجام سونوگرافي و در صورت لزوم انجام ماموگرافي، كلاس‌هاي آموزشي در جهت آشنايي افراد شركت كننده و روش‌هاي تشخيص توسط خود فرد برگزار شد.

وي در ادامه با تاكيد بر اين كه به موضوع سلامت بايد به صورت ملي نگاه شود، افزود: طي دو دوره گذشته اين طرح غربالگري، حدود صد نفر مورد ارزيابي قرار گرفتند. دانش افراد شركت كننده در اين طرح تا ميزان 35 درصد افزايش يافت. با بررسي‌هاي انجام شده، حدود 4 درصد شركت كنندگان در اين طرح مستعد بروز سرطان بودند كه اقدامات لازم در مورد آنها انجام شد. اميدواريم اين درصد در هر مرحله از اجراي طرح به كمترين تعداد كاهش يابد.

دكتر معادي ابراز اميدواري كرد كه افراد شركت كننده در كلاس‌هاي آموزشي طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان، بتوانند اين موضوع را به سايرين نيز در سطح جامعه انتقال دهند.

وي با بيان اين كه بهتر است بحث پيشگيري از بيماري‌ها در ديگر حوزه‌هاي سلامت نيز مطرح شود، گفت: اميدواريم با آموزش، تغيير فرهنگ و سبك زندگي مردم، شيوع اين بيماري‌ها در سطح جامعه كاهش يابد.

دكتر معادي از مقدمات اجراي طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع مردان بويژه سرطان پروستات خبر داد و گفت: مطالعات انجام اين طرح غربالگري انجام شده و جلساتي براي تدوين پروتكل و روش تشخيص آن فراهم شده است. اميدواريم طي يك ماه آينده اولين مرحله طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع مردان اجرايي شود.

مديرعامل مركز پزشكي خاص با بيان اين كه در زمينه سرطان‌هاي شايع مردان، طرح غربالگري آماري در كشور وجود ندارد، گفت: در اين زمينه آموزش، توجه به رفتارهاي اجتماعي مانند تغذيه، ورزش، استفاده از داروها، مراقبت‌هاي پزشكي و انجام آزمايشهاي ساليانه بايد به عنوان بخشي از فرهنگ و زندگي تبديل شود. اين تغييرات در زندگي مي‌تواند با هزينه و زمان كم، سلامت افراد را براي مدت طولاني تضمين كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.15913s, 18q