برگزاري برنامه مشاوره براي كنكوري‌هاي ديابتي

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12630
برگزاري برنامه مشاوره براي كنكوري‌هاي ديابتي
دكتر رجب، رييس انجمن ديابت ايران، در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ديابتي‌هايي كه براي كنكور آماده مي‌شوند، گفت:‌ استرس طولاني مدت در بيماران ديابتي بر ميزان قند خون تاثير گذاشته و سبب افزايش قند خون مي‌شود.

وي در اين باره ادامه داد: تغذيه صحيح و تحرك كافي دو اصل لازم براي بيماران ديابتي است. بر اين اساس درس خواندن ممكن است كاهش فعاليت جسمي و افزايش تغذيه بيماران ديابتي را به دنبال داشته باشد. بنابراين برنامه‌اي در راستاي كنترل قند خون و چگونگي درس خواندن در بيماران ديابتي كه براي كنكور سال آينده آماده مي‌شوند، ضروري به نظر مي‌رسيد.

دكتر رجب ادامه داد: به اين ترتيب فردا (پنجشنبه 4 مهر ماه) براي نخستين بار برنامه مشاوره براي ديابتي‌هايي كه سال آينده در كنكور شركت مي‌كنند، از ساعت 10 تا 12 و با همكاري چند تن از اساتيد دانشگاه و چند نفر از ديابتي‌هايي كه سال‌هاي گذشته علاوه بر موفقيت در كنكور در كنترل قند خون خود نيز موفق بوده‌اند،‌ در محل انجمن برگزار مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به روز جهاني ديابت (23 آبان ماه) و برنامه‌هاي انجمن ديابت ايران در اين روز، گفت: به منظور اطلاع رساني و آموزش بيشتر به مبتلايان به ديابت و متخصصان كنترل ديابت، برنامه‌ريزي مي‌شود.

دكتر رجب با تاكيد بر ضرورت صرف زمان و هزينه بيشتر به منظور جلوگيري از بروز ديابت و همچنين پيشگيري از عوارض احتمالي در مبتلايان به ديابت، گفت: كمك به پيشگيري از عوارض ديابت، ‌از هزينه‌هاي سنگين درمان عوارض ناشي از ديابت جلوگيري مي‌كند. به عنوان نمونه هزينه‌اي كه براي داروهاي ديابت نوع 2 صرف مي‌شود 7 درصد كل منابعي است كه براي ديابت هزينه مي‌شود؛ اين در حالي است كه در صورت بستري در بيمارستان حدود 40 تا 50 درصد منابع ديابت، صرف درمان مي‌شود. به اين ترتيب هزينه‌هاي دارو كه براي عوارض ديابت پرداخت مي‌شود حدود چهار برابر هزينه‌هايي است كه براي قرص و انسولين پرداخت مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.56628s, 18q