تلاش محققان براي درمان گلوكوم و لكه زرد چشم با نانوذرات

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12633
تلاش محققان براي درمان گلوكوم و لكه زرد چشم با نانوذرات
به گزارش ايسنا ، پروفسورسانک ماليک در بخش فارماکولوژي دانشگاه داکوتاي شمالي، هدايت پروژه‌اي تحقيقاتي را بر عهده دارد که در آن از نانوذرات به‌عنوان ابزاري براي انتقال هدفمند داروها استفاده مي‌کنند.

اين نانوذرات از مولکول‌هاي سريم اکسايد ساخته شده‌اند. سدهاي خوني-مغزي ممکن است مانع عبور داروها و رسيدن آنها به بافت هدف دارو شوند ولي نانوذرات آنقدر کوچک هستند که مي‌توانند از سدهاي خوني-مغزي عبور كنند.

وي معتقد است که اين نانوذرات سمي نيستند؛ ولي، داروهايي که به اين نانوذرات متصل مي‌شوند مي‌توانند سمي باشند، پس هدف‌گيري صحيح مولکول‌هاي دارو اجتناب ناپذير است.

اين نانوذرات علاوه‌بر اين در تصويربرداري نيز استفاده مي‌شوند؛ بدين صورت که مي‌توان مولکول‌هايي به آنها متصل کرد که پس از آنکه به هدف- مانند سلول‌هاي سرطاني- رسيدند از خودشان نور ساطع کنند.

در درمان بيماري‌هاي چشمي، محققان بايستي ابتدا مطمئن شوند که نانوذرات براي انتقال موثر داروها اولا در آب محلول هستند و ثانياً موجب تحريک و آسيب به قرنيه نمي‌شوند. بيماري آب سياه يا گلوکوم در صورت درمان نشدن موجب نابينايي مي‌شود.

براساس آمار رسمي در آمريکا حدود چهار ميليون نفر مبتلا به گلوکوم هستند و تنها نيمي از اين افراد از بيماري خود اطلاع دارند. همچنين بيماري تخريب لکه زرد بينايي نيز موجب آسيب‌هاي جبران ناپذير به بينايي و در نهايت نابينايي در سنين بالاتر از 50 سالگي مي‌شود.

بيش از دو ميليون نفر در آمريکا به اين اختلال مبتلا هستند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، تحقيقات اين تيم شامل اتصال داروهاي ضد سرطان به نانوذرات و هدايت آنهاست به ‌طوري که فقط وارد سلول‌هايي شوند که به درمان نياز دارند. همچنين آنها درصدد هستند تا بازدارنده‌هايي چند شاخه را از نانوذرات ليپيدي براي آنزيم متالوپروتئيناز ماتريکس توليد كرده و از نانوذرات براي تشخيص ايزوزيم‌هاي اين آنزيم استفاده كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57831s, 18q