تشخيص و درمان به موقع اختلال شنوايي، امکان تکلم را فراهم مي کند

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12634
 تشخيص و درمان به موقع اختلال شنوايي، امکان تکلم را فراهم مي کند
مامک جولايي در گفت و گو با ايرنا اعلام کرد: بديهي است چنانچه در دوره نوزادي وجود ضايعه شنوايي اثبات شود، مداخله از همان زمان آغاز خواهد شد.
جولايي با اشاره به پيشرفت علم و تکنولوژي و ساخت سمعک هاي قوي و با کيفيت صوتي مناسب و بکارگيري جراحي کاشت حلزون گفت: امروزه تنوع رويکردها و شيوه هاي درماني اين امکان را براي خانواده کودکان کم شنوا فراهم کرده است که با استفاده از تجربيات کارشناسان توانبخشي، بهترين و مؤثرترين شيوه ارتباطي را براي کودکان خود برگزينند.
وي به لزوم تربيت متخصصان شنوايي شناسي به منظور کشف افت شنوايي و ارائه مشاورات به خانواده هاي داراي فرزند کم شنوا اشاره کرد و گفت: طراحي مسير درمان و پيگيري مراحل مختلف از جمله مهمترين مراحل پيشرفت در امر توانبخشي شنيداري است. پس از اينکه مشکل شنوايي، نوع و شدت آن تا حد امکان مشخص شد، تجويز سمعک توسط شنوائي شناس، دومين گام در اين جهت خواهد بود.
جولايي يادآور شد: تنوع سمعک ها و تجربه همکاران در استفاده از اين نوع وسايل کمک شنيداري، آرامش اوليه را به خانواده ها اهدا مي کند.
وي اقدام بعدي را معرفي خانواده به گفتاردرمانگري که داراي تجربه کافي جهت ارائه خدمات توانبخشي شنيداري باشد ذکر کرد گفت: غفلت از اين امر مساوي با از دست دادن فرصتهاي طلايي بدون بازگشت است.
وي تصريح کرد: آموزش و توانبخشي، بدون وقفه و به سرعت بايد آغاز شود و در ابتدا، در صورت رضايت خانواده، شيوه هاي شفاهي که متکي بر استفاده از باقيمانده شنوايي هستند، مورد استفاده قرار مي گيرد و مراحل رشد زبان توسط آسيب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر) پيگيري و دنبال مي شود.
وي با اشاره به وجود مراکز توانبخشي کودک کم شنوا و خانواده که با نظارت سازمان بهزيستي فعاليت مي نمايند گفت: اعضاي اصلي تيم آموزشي و توانبخشي در اين مراکز شامل آسيب شناس گفتار و زبان، شنوايي شناس و مربيان آموزشي هستند.
به گفته جولايي، استفاده از شيوه هاي نوين توانبخشي، پيگيري مراحل رشد و تکامل کودک، ارائه مشاوره به خانواده ها، ارجاع جهت آزمايشات روتين شنوايي، کنترل وسايل کمک شنيداري و تجويز مناسب ترين آنها، استفاده از ساير وسايل کمکي نظير سيستم FM از جمله فعاليتهاي اين مراکز است که کودک را در مناسب ترين شرايط براي دريافت خدمات آموزشي و توانبخشي قرار مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.61937s, 18q