نظام پزشکی اعلام کرد: موارد تنبیهی برای پزشکان و موسسات درمانی متخلف

۱۳۹۳/۰۸/۱۶ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 126419

سلامت نیوز: سازمان نظام پزشكي جمهوری اسلامی ایران طی بیانیه ‌ای از جامعه پزشکی خواست تا در اجرای کتاب ارزش نسبی و رعایت سقف تعرفه ها در راستای حمایت از حقوق بیماران و حفاظت از شان و منزلت جامعه فرهیخته پزشکی کشور نهایت تلاش خود را بکار گیرند.

پس از سال‏ها تلاش و خدمات صادقانه جامعه پزشکی و بیان مکرر مطالبات بر حق ایشان در خصوص تحقق عدالت تعرفه‌‏ای، با زحمات فراوان و شبانه‌روزی کارشناسان و دست‌‏اندرکاران نظام سلامت کشور اعم از وزارت بهداشت، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی و تخصصی ویرایش نوین کتاب مدون ارزش‌های نسبی تعرفه خدمات پزشکی ایران تصویب و ابلاغ گردید. در این کتاب تعادل و توازن در ارزش‏های نسبی درون رشته‏‌ای و بین رشته‏‌ای خدمات تخصصی ایجاد و رویه‌‏ای واحد برای محاسبه این ارزش‌‏های نسبی در سطح کشور تدوین گردیده است.

همچنین در این کتاب جزء حرفه‌‏ای و فنی خدمات به دقت مدنظر قرار گرفته است. این اصلاح پایه‌‏ای و ساختاری باعث شده است حرکت موثر و ملموسی به سمت تحقق عدالت تعرفه‏‌ای در خدمات پزشکی کشور صورت پذیرد.

در کنار ابلاغ کتاب ارزش‏های نسبی خدمات پزشکی، سامانه نظارتی تعرفه نیز راه‏‌اندازی شده است که هدف از آن حمایت از حقوق بیماران و حفاظت از شان و منزلت جامعه فرهیخته پزشکی کشور بوده و با متخلفین احتمالی که به‏‌نظر می‌‏رسد شمار ناچیز و اندکی را تشکیل می‌‏دهند برخورد می‌‏نماید. برخی از اقدامات بازدارنده مندرج در این پیوست نظارتی که به تصویب هیأت محترم وزیران، شورای عالی نظام پزشکی و شورای هماهنگی نظام پزشکی استان‏ها رسیده است مشتمل بر موارد زیر است.

در صورت اثبات تخلف:

ارجاع به دادسرا و کمیسیون‏های قانونی مربوطه

تنزل درجه اعتباربخشی مؤسسات تشخیصی و درمانی

لغو قرارداد افراد و مؤسسات با بیمه‏‌های پایه و تکمیلی

انتظار می‌‏رود جامعه پزشکی با همگامی و اجرای دقیق تعرفه‏‌ها، خود این مسئولیت خطیر را بر عهده گیرند و از انجمن‏‌های علمی و تخصصی و موثرین جامعه پزشکی کشور انتظار می‌‏رود نظارت بر حسن اجرای کتاب مزبور را تقبل نموده، در کنار سازمان نظام پزشکی در جهت تحقق شفاف‏‌سازی تعرفه‌‏ای، فراهم نمودن انضباط مالی و کمک به کاهش پرداخت از جیب مردم، وظیفه خطیر مبتنی بر مسئولیت‏‌پذیری اجتماعی متعهدانه خود را به مرحله ظهور برسانند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17712s, 19q