انسان‌بزرگ‌ترين تهديد محيط‌زيست

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12643
انسان‌بزرگ‌ترين تهديد محيط‌زيست
انواع فعاليت‌هاي اقتصادي، توليد انواع كاغذ، ‌پلاستيك، قوطي‌هاي فلزي با ميلياردها دلار هزينه در سال، انتقال پساب‌هاي صنعتي به رودخانه‌ها، درياها، توليد آلايندگي ناشي از حركت خودروها، دفع نادرست ضايعات مصرفي خانگي و... سرمنشأ آلودگي‌هاي زيست‌محيطي به دست انسان است.

اين درحالي است كه با سرمايه‌گذاري مناسب درجهت بازيافت اين زباله‌ها نه تنها مي‌توان از خسارت‌هاي بيشتر به محيط‌زيست و آلوده‌سازي‌ آن جلوگيري كرد، بلكه مي توان ميزان نياز انسان به مواد اوليه چوب و الوار جنگل، منابع طبيعي و معدني را كاهش داد.

بازيافت يعني بازگشتن مجدد بخش مهمي از ثروت‌هاي دورريخته شده به چرخه توليد و مصرف آن به‌طوري كه نه‌تنها از هدررفتن منابع و ثروت‌هاي ملي جلوگيري شود بلكه از حجم زباله‌هاي شهري با جداسازي زباله‌هاي قابل بازيافت به مقدار قابل‌ملاحظه‌اي كاسته شود.

به‌طوركلي مي‌توان بازيافت مواد را به 3 دسته تقسيم كرد. دسته اول: بازيافت موادي است كه فقط با شستشو، ضد‌عفوني و رعايت مسائل بهداشتي قابل استفاده مجدد هستند مانند بطري‌ها و شيشه‌هاي سالم؛

دسته دوم: بازيافت موادي كه پس از طي فرايندهايي به مواد جديدي تبديل مي‌شوند مانند شيشه خرده، فلزات، مواد پلاستيكي و كاغذ؛

دسته سوم: بازيافت موادي مثل تبديل مواد زائد فسادپذير به كود كمپوست يا بازيافت انرژي و توليد گاز متان پس از تجزيه بي‌هوازي‌ها كه از مواد زائد فسادپذير است.

از آنجا كه تجمع و تلنبار زائدات خشك روي هم ضمن اشغال فضاها، منظره ناخوشايندي را ايجاد مي‌كند، موجبات تجمع حشرات، تخم‌ريزي سوسك‌ها و ساير ناقلان بيماري‌زاست، علاوه براين بوي مشمئزكننده زباله‌ها نيز بر ضرورت دفع مناسب زباله‌ها مي‌افزايد؛ دفعي كه از جنبه‌هاي ‌اقتصادي، بهداشتي، تامين سلامت جامعه و اشتغال‌زايي نيز قابل‌قبول و دفاع باشد.

لازم به ذكر است از آنجا كه برخي مواد مانند پلاستيك، لاستيك و... قابليت تجزيه و برگشت به چرخه طبيعت را ندارند ضروري به‌نظر مي‌رسد كه به‌گونه‌اي ديگر دفع شوند كه گزينه مناسب براي اين كار بازيافت و استفاده مجدد و توليد مواد جديد است، اما نگاه زيست‌محيطي به مسئله بازيافت اين نكته را خاطرنشان مي‌كند كه با بازيافت،به حفظ محيط‌زيست وهمچنين حفظ ظاهر زيبا و طبيعي اطرافمان كمك كرده‌ايم و فضاي‌هاي مناسب و مفيد شهري را صرف تلنبار، تجمع و دفن زائدات نمي‌كنيم، حس خلاقيت كودكان و افراد جامعه را در استفاده مجدد مواد فعال پويا مي‌كنيم و مي‌توانيم با كاهش قطع درختان كه صرف توليد كاغذ مي‌شوند به مساحت فضاي سبز و افزايش هواي پاك شهرمان كمك كنيم.

كشورهاي پيشرفته صنعتي با سرمايه‌گذاري مناسب براي بازيافت انواع زباله، ‌آموزش همگاني براي جداسازي زباله‌ها از مبدا و منازل، ادارات، مدارس، توليدي‌ها، مراكز صنعتي، خدماتي و... قادر شده‌اند كه از زباله‌هاي جمع‌آوري شده براي توليدات جديد استفاده كنند و ضمن جلوگيري از برداشت بي‌رويه از منابع طبيعي و دفن زباله‌ها درواقع اقدام به سرمايه‌گذاري‌هاي داراي بازده اقتصادي كوتاه و بلندمدت نمايند.

تشويق و ترغيب مردم به جداسازي انواع پسماند‌ها مثل شيشه، كاغذ، مواد پلاستيكي و فلزي از ساير زباله‌ها در دستور كار مديريت شهري كلانشهرهاي دنيا ازجمله تهران قرارگرفته است.

در اين ميان مديران كلانشهرها با آگاهي از تاثيرات آموزش، به‌دنبال افزايش سطح اطلاعات و آگاهي افراد درباره بازيافت هستند و همكاري مردم را در طرح تفكيك از مبدأ طلب مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2136s, 18q