اختلالات خلقي فصلي در پاييز و زمستان شايع‌تر است كوتاه شدن طول روز عامل موثر در اختلال خلقي فصلي است

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12649
اختلالات خلقي فصلي در پاييز و زمستان شايع‌تر است كوتاه شدن طول روز عامل موثر در اختلال خلقي فصلي است
دكتر محمد آيتي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين كه به ندرت برخي افراد در تابستان و بهار به اختلال خلقي فصلي دچار مي‌شوند، افزود: چيزي كه در بروز اين اختلال موثر است كاهش زمان تابيدن خورشيد و كوتاه شدن طول روز است.

وي علايم اين اختلال را همان علايم افسردگي عنوان كرد و ادامه داد: در اختلال خلقي فصلي معمولا علايم پرخوابي، پرخوري و افزايش تمايل به مواد قندي بارزتر است و با بروز تغييرات بيولوژيك افرادي كه استعداد ابتلا به اين بيماري را دارند به آن دچار مي‌شوند.

دكتر آيتي اين اختلال را در ايران در فصل پاييز شايع‌تر دانست و ابراز كرد: برخي افراد با باز شدن مدارس و كوتاه شدن طول روز احساس كج خلقي و كم حوصلگي مي‌كنند كه اين وضعيت آنها در سال‌هاي متوالي تكرار مي‌شود.

اين روانپزشك در ادامه اظهار كرد: اگر در دو سال متوالي در يك فصل مشخص، فرد بدون وجود عامل محرك قوي از بيرون و تنها با عوامل مربوط به طبيعت به طور ناگهاني دچار تغييراتي شود مي‌توانيم تشخيص افسردگي فصلي را بدهيم.

وي افزايش آگاهي و دانش افراد، مراجعه به پزشك به محض مشاهده علايم اختلال و درمان قبل از مستقر شدن بيماري را در پيشگيري از بيماري موثر دانست.

دكتر آيتي در رابطه با درمان بيماري اضافه كرد: آنچه كه در تحقيقات شناخته شده ولي در ايران رايج نيست درمان با نور نام دارد ولي به طور معمول از درمان‌هاي دارويي و روان درماني مي‌توان استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.46739s, 19q