مصرف دارو و ابتلا به عفونت‌ دردوران بارداري باعث بروزناشنوايي مي‌شود

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12651
مصرف دارو و ابتلا به عفونت‌ دردوران بارداري باعث بروزناشنوايي مي‌شود
دكترعلي اصغر شيرازي، در گفت وگو با ايسنا ، در آستانه 9 مهر روز جهاني ناشنوايان، علل ناشنوايي زير پنج سال را غالبا ارثي و مادرزادي دانست و افزود: شناسايي زودهنگام اختلالات شنوايي براي درمان مناسب تا حداكثر سن 6 ماهگي از اهميت فراواني برخوردار است. به نحوي كه در بسياري از جوامع با استفاده از شيوه‌هاي متعدد افراد پرخطر را غربالگري مي‌كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه، در تشريح علل ناشنوايي با اشاره به اين كه گاهي ناشنوايي علامتي از يك سندرم به شمار مي‌رود، گفت: به عنوان مثال ناشنوايي به همراه اختلالات اسكلتي صورت و بدن، مشكلات كليوي، عصبي، چشم و غدد و به ويژه تيروييد ديده مي‌شود.

وي، بروز عفونت‌هايي چون سرخجه، توكسوپلاسموز، مصرف برخي آنتي بيوتيك‌ها، داروهاي ضد صرع و قلبي را در بروز ناشنوايي مادرزادي موثر برشمرد و يادآور شد: ناشنوايي ناشي از عوارض زايمان‌هاي سختي كه طي آن اكسيژن رساني به نوزاد دچار اختلال مي‌شود، زردي‌هاي شديد منجر به تخريب شنوايي و عفونت‌هاي دوران شيرخوارگي نظير مننژيت، سرخك، سرخجه است.

دكتر شيرازي، با بيان اين كه ناشنوايي پس از پنج سالگي متفاوت از دوران بزرگسالي نيست، افزود: برخي بيماري‌هاي ارثي در سنين بلوغ تظاهر مي‌يابند به عنوان مثال بيماري ارثي اتواسكلروز (سخت شدن استخوانچه‌هاي داخلي گوش) با شيوع بيشتر در بانوان و در هنگام بلوغ است.

اين جراح و متخصص گوش، حلق و بيني محيط‌هاي كاري پر سر و صدا چون فرودگاه، محيط‌هاي صنعتي و دريافت امواج صوتي بيش از حد مجاز (بيش از 85 دسي بل) را در بروز پديده ناشنوايي موثر دانست و يادآور شد: با افزايش سن و فرسودگي، فرسايش سلول، اعصاب شنوايي فرد به پيرگوشي هم مبتلا مي‌شود.

به گفته وي، استفاده نوجوانان از هدفون‌هاي با فركانس بالا در بروز اختلالات شنوايي موثر است.

دكتر شيرازي، در پايان با اشاره به بروز حالتي چون اوتيت سروزي يادآور شد: در اين وضعيت ماده سختي در پشت پرده گوش بدون درد ايجاد مي‌شود كه باعث كاهش نامحسوس شنوايي در كودك مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.83675s, 18q