رییس سازمان نظام پزشکی تهران:

ارجاع بیمار به کشورهای همسایه غیرقانونی است

۱۳۹۳/۰۸/۱۸ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 126600
ارجاع بیمار به کشورهای همسایه غیرقانونی است

سلامت نیوز: رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: ارجاع بیمار به کشورهای همسایه و دریافت وجه غیرمتعارف از او حتی در صورت توافق، فرار از قانون و توهین به قداست جامعه پزشکی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، علی اصغر پیوندی گفت: تعرفه‌های نظام سلامت تاکنون رضایت جامعه پزشکی را به همراه نداشت و به دنبال مبنا و قاعده اشتباه نسخه قدیمی کتاب تعرفه‌ها، پرداخت‌های نامتعارف در تهران و در بخش‌های خصوصی بیشتر شده بود و به رابطه پزشکی و بیمار آسیب‌های جدی وارد کرده بود.

به گفته پیوندی متاسفانه به خاطر روند و جهت گیری کتاب، رشته‌های مادر مورد اقبال جامعه پزشکی نبود چون منفعت مادی در آن وجود نداشت. اما با دیدگاه و درایت وزیر بهداشت این کتاب بازنگری شد و علی رغم مشکلات بودجه‌ای این دولت، همه دست به دست هم دادند تا کتاب تعرفه سلامت مورد بازنگری قرار گیرد. به طوری که با اقبال انجمن‌های تخصصی و حرفه‌ای، و افراد پیشکسوت مورد وثوق، کتاب جدید تعرفه سلامت بعد از ماه‌ها کار کار‌شناسی با هدف صیانت مالی از مردم و حفظ قداست جامعه پزشکی، تدوین و اجرا شد.

پیوندی در ادامه گفت: در برخی موارد ممکن است بین بیمار و پزشک توافقی صورت گیرد تا پزشک در صورت اخذ وجه خارج از چارچوب، اقدام به مداوای بیمار کند. این حالت در کتاب تعرفه سلامت هیچ جایگاهی ندارد چون طبق ماده ۳ روابط انتظامی نظام پزشکی، پزشک ملزم به رعایت اصول فنی و حرفه‌ای است در غیر این صورت پزشک خلاف قوانین نظام پزشکی حرکت خواهد کرد.

رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ همچنین افزود: باید دیدگاهمان را عوض کنیم. بیمار کالا نیست که حتی با او توافق شود در کشور دیگری توسط پزشک خاصی مورد جراحی قرار گیرد. این توهین به بیمار است و درشان یک پزشک نیست. در قوانین نیز مشخص شده که باید بر چه مداری حرکت کنیم. اگر بخواهیم شرایطی ایجاد کنیم که بیمار تصور کند یک پزشک خاص می‌تواند به امر درمان او بپردازد، این درست نیست. نباید شرایطی را برای کشاندن بیمار به این مسیر ایجاد کنیم. جامعه فرهیخته پزشکی همه سرآمد هستند و تنها یک پزشک بخصوص نیست که می‌تواند یک عمل جراحی خاص را انجام دهد.

پیوندی تاکید کرد: ارجاع بیمار به کشورهای همسایه و دریافت وجه غیرمتعارف از او حتی در صورت توافق، فرار از قانون است و ضمن توهین به قداست جامعه پزشکی، پرداخت‌های نامتعارف را افزایش می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.01722s, 18q