بيماري‌هاي عفوني مادرزادي موجب ابتلا به هيدروسفالي مي‌شود

۱۳۸۷/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12662
بيماري‌هاي عفوني مادرزادي موجب ابتلا به هيدروسفالي مي‌شود
دکتر سيد مسعود نبوي فلوشيپ نورولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شاهد در گفت وگو با ایسنا گفت: مايع نخاعي به طورعادي در مغز در حال گردش بوده و کار آن متعادل كردن مواد شيميايي مغز و دفع مواد زائد آن است در صورتي که در اين گردش به هر دليلي اختلال به وجود آيد مانند اختلال در جذب اين مايع منجر به ايجاد هيدروسفالي مي‌شود.

اين متخصص مغز و اعصاب در خصوص علل به وجود آورنده اين بيماري افزود: عوامل ديگري همچون ژنتيک، مصرف برخي از داروها، داشتن بيماري‌هاي زمينه‌اي مادرزادي مانند اختلالات توموري و کيست‌هاي مجاري بين بطن‌هاي مغز مي‌توانند در به وجود آوردن هيدروسفالي موثر باشند.

وي افزود: اين بيماري ممکن است در افراد مسن به دليل تحليل مغز و در نتيجه گشاد شدن بطن‌ها اتفاق افتد که معمولا پس از مدتي خود به خود بهبود مي‌يابد‌.

وي در خصوص علائم اين بيماري گفت: علائم اين بيماري در سنين مختلف متفاوت است و در کودکان نيز به صورت بزرگي شدن سر، تغيير حالت چشم، بي قراري، ممانعت از شير خوردن کودک و در بزرگسالان به صورت سردردهاي مكرر، تاري ديد، استفراغ، فشار بالاي مغز و نيز اختلال در راه رفتن و ادرار مشاهده مي‌شود.

دکتر نبوي در خصوص درمان اين بيماري افزود: درمان اين بيماري بر اساس سن و جنس بيماران مشخص مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ابراهیم زارع
با سلام
همسر من در هفته 23 بارداری سونوگرافی انجام داد و دکتر گفت که اندازه بطن های مغز جنین مقدار خیلی کمی بزرگه و آب وجود داره و در اندازه60=bpdبودآیا این معنیش هیدروسفالی هست؟
0.70749s, 19q