شيرمادر ضريب هوشي کودکان را تا10واحد افزايش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۷/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12677
شيرمادر ضريب هوشي کودکان را تا10واحد افزايش مي‌دهد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا ،‌ ليلا صادق‌مقدم، کارشناس ارشد آموزش پرستاري و عضو هيات علمي دانشکده علوم پزشکي گناباد در پژوهشي تحت عنوان «عوامل بازدارنده شيردهي انحصاري به شيرخواران صفر تا شش ماه در شهر گناباد» كه در کنگره سراسري تغذيه نوزادان و کودکان در مشهد ارائه شد، آورده است: سريع‌ترين افزايش تعداد سلول‌هاي مغزي در دوران جنيني و طي پنج تا شش ماه بعد از تولد بوده و در اين زمان تنها تغذيه انحصاري با شير مادر در چهار تا شش ماه پس از تولد مي‌تواند اين نياز را به خوبي تامين کند زيرا شير مادر تنها دارويي است که ضريب هوشي کودکان را تا ‌١٠ واحد افزايش مي‌دهد.

در اين پژوهش توصيفي تحليلي تعداد ‌١٩٠ مادر مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهر گناباد مورد بررسي قرار گرفتند. اطلاعات از طريق يک پرسش‌نامه سه قسمتي که دو قسمت آن مربوط به عوامل دموگرافيک مادر و نوزاد و يک قسمت مربوط به عوامل بازدارنده شيردهي مادران بود، جمع‌آوري شد.

يافته‌ها نشان مي‌دهد ميانگين سن مادران در اين پژوهش ‌٧/٢٧ بود واز لحاظ تحصيلات ‌٢/٤٣ درصد زير ديپلم بودند، ‌٥٧ درصد زايمان طبيعي و ‌٤٤ درصد سزارين شده بودند.

ميانگين وزن شيرخواران ‌٠٦٢/٣ کيلوگرم بوده و ‌٩٠ درصد ترم و ‌١٠ درصد پره ترم بودند. مهمترين عوامل بازدارنده شيردهي در مادران، تغذيه به غير از شير مادر ‌١/٣٢ درصد، شاغل بودن مادر ‌١٠ درصد، بيماري مادر ‌٩/٧ درصد و تصورات و اعتقادات نادرست مادر ‌٧/٤ درصد بوده است.

با توجه به يافته‌هاي پژوهش، افزايش آگاهي مادران و ديگر اعضاي خانواده در زمينه زمان شروع تغذيه تکميلي، ارتقاي سطح سلامت مادران و تلاش در زمينه تغيير و يا اصلاح تصورات و اعتقادات نادرست مادران از طريق آموزش صحيح به آنان در جهت افزايش تغذيه انحصاري شيرخواران موثر خواهد بود.

گفتني است، لاله حسيني شهيدي، کارشناس ارشد آموزش پرستاري و عضو هيات علمي دانشکده علوم پزشکي گناباد، سيمين طهماسبي، کارشناس ارشد آموزش پرستاري و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد شهرکرد و محمود شمشيري، کارشناس ارشد آموزش پرستاري و عضو هيات علمي دانشکده علوم پزشکي گناباد از ديگر ارائه‌دهندگان اين مقاله علمي بوده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31497s, 18q