يك استاد روان شناسي توصيه كرد:

ثبت نام كودكان درمحيطهاي آموزشي پيش از آغاز مدرسه براي کاهش استرس تشويق و دادن هديه به کودک براي افزايش توانايي و آرامش

۱۳۸۷/۰۷/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12679
ثبت نام كودكان درمحيطهاي آموزشي پيش از آغاز مدرسه براي کاهش استرس تشويق و دادن هديه به کودک براي افزايش توانايي و آرامش
دکتر حميد رضا فياض، استاد روان شناسي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: براي پيشگيري از اين مهم بايد بيش از مدرسه، تمهيداتي مانند آشنا کردن کودک با مدرسه، مدير، معاون و معلم را انجام دهيم و حتما پيش از آغاز مدرسه کودک را در يک محيط آموزشي مانند پيش دبستاني، مهد کودک و يا کلاس آموزشي ثبت نام کرده باشيم تا تجربه کسب کرده و بتواند محيط مدرسه را راحت‌تر پذيرا باشد.

وي با اشاره به اين که کودکان قانونمند نبوده و هنگام ورود به مدرسه بايد بسياري از قوانين را رعايت کنند، افزود: در اين زمينه بايد کودکان را آموزش داده و در مدرسه نيز حتما بايد سعي شود تا معلم کودک خانم باشد بدين جهت که کودکان در سن هفت سالگي به مادران خود وابسته‌ترند و لحن مادرانه معلم دلتنگي کودکان را کاهش داده و تحمل آن محيط را براي آنان آسان‌تر خواهد کرد.

دکتر فياض اظهار داشت: مي‌توان از طريق تشويق، هديه و کارهايي از اين قبيل در مدرسه به کودک آرامش و انگيزه کافي داد تا هم توانايي او افزايش يابد و هم آن که به راحتي بتواند به آن محيط عادت کند.

وي ادامه داد : اميدواريم که در جامعه نقش روان شناسان و مشاوران بهتر و پررنگ‌تر شود. وجود يک مشاوره در محيط آموزشي صد درصد لازم بوده و يک بازوي قدرتمند براي اولياي مدرسه و نهايتا پيشرفت کودکان خواهد شد.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: علاقمندي کودکان بستگي به پيشينه و تجربه پيشين آنان دارد به طور مثال مادري که کودک خود را با تهديد مجبور به نقاشي کشيدن و ياد گرفتن مي‌کند، موجب بدبيني کودک خود نسبت به تحصيل و درس شده و اين تبحر معلم است که اين مساله را درک کرده و در کودک علاقه و انگيزه را به وجود آورد.

وي با بيان آن که تمامي کودکان مهارت‌هايشان به يک ميزان نيست، اظهار داشت: بايد براي يادگيري کودکان با حوصله رفتار کرده و با کارهاي مختلف و تشويق در کودک انگيزه کافي و لازم را براي ادامه تحصيل بدهيم و به هيچ عنوان به دليل کند بودن کودک و يا هر مشکل ديگري با ايجاد واکنش منفي علاقه او را کاهش نداده و قدرت تحمل خود را افزايش دهيم.

دکتر فياض با تاکيد بر آن که لوازم کودکان بايد داراي رنگ‌هاي متنوع باشد، افزود: رنگ‌ها جذابيت و توجه کودک را افزايش داده و يادگيري در علاقه کودک را افزايش خواهد داد اما برخي از اشکال نقاشي‌ها و تصاوير مشغول کردن ذهن کودکان را به دنبال خواهد داشت که از آثار سوء آن، غافل شدن کودک از درس و مدرسه بوده و يادگيري او را مختل خواهد کرد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: والدين نبايد در سبک تعليم و تربيت اجبار خاصي داشته باشند زيرا اين کار به کودک لطمه زده و در ميانه تحصيل باز خواهد ماند و در اين زمينه والدين بايد در بحث تعليم و تربيت هماهنگ عمل کرده و زمان بسياري را صرف کودک خود نمايند و با توجه به توانايي کودک خود سهمي در افزايش علاقه و انگيزه کودک شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.21086s, 18q