واکسينه بيش از617هزار نفر از حجاج و زائرين توسط هلال احمر

۱۳۸۷/۰۷/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12682
 واکسينه بيش از617هزار نفر از حجاج و زائرين توسط هلال احمر
به گزارش ايرنا از معاونت بهداشت، درمان و توانبخشي جمعميت هلال احمر، دکتر حسن صفاريه، معاون بهداشت اداره کل بهداشت و درمان اين معاونت با بيان اين مطلب افزود: از ابتداي سال 1381 تا پايان سال 1386 تعداد سه ميليون و 573 هزار و 560 نفر از حجاج بيت الحرام و زائرين عتبات عاليات توسط جمعيت هلال احمر عليه بيماري مننژيت واکسينه شدند.
وي درخصوص ضرورت واکسيناسيون حجاج عليه بيماري مننژيت گفت: بيماري مننژيت از جمله بيماري هاي عفوني است که در آن پرده‌هاي مغزي در اثر عوامل مختلف ميکروبي دچار التهاب مي‌شوند و اين عارضه در سطح جهان مرگ و مير بالايي را سبب شده است.
صفاريه توضيح داد: اين بيماري در مناطق اپيدميک و يا آندميک با درجه بالا در کشورهاي عربستان سعودي، نپال، دهلي نو و کمربند مننژيت در آفريقا از اتيوپي در شرق تا سنگال در غرب شايع است.
وي با اشاره به اينکه اين بيماري بالقوه کشنده مي‌باشد، تصريح کرد: مننژيت از طريق ترشحات دهان قابليت انتقال به انسان‌ها را دارد، لذا ضروري است تا قبل از مراسم حج واکسيناسيون صورت بگيرد.
به گفته صفاريه اين واکسن چهار ظرفيتي بوده و به صورت زير جلدي و در ناحيه عضله دلتوئيد بازو تزريق مي‌شود و فرد را به مدت دو سال عليه اين بيماري ايمن مي‌سازد.
اين واکسن بايد 10 روز قبل از اعزام زائر تزريق شود.
لازم به ذکر است که واکسيناسيون مننژيت توسط کشورعربستان براي زائريني که وارد آن کشور مي‌شوند الزامي است.
صفاريه در خصوص تعداد مراکز واکسيناسيون جمعيت هلال احمر در کشور اعلام کرد: مراکز واکسيناسيون در سطح تهران 17 مرکز و درسطح کشور 180 مرکز مي‌باشد که به طور فعال مشغول ارائه خدمات به حجاج بيت الله الحرام و زائرين عتبات عاليه هستند.
براساس اين گزارش؛ جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران يک نهاد موفق و برجسته بين المللي در زمينه خدمات امدادي بهداشتي و درماني است. همچنين با توجه به توانمندي ها و گستردگي حضور جمعيت هلال احمر در تمام استان ها و شهرستان ها واکسيناسيون مننژيت از سال 1381 به عهده اين جمعيت گذاشته شده است.
حجاج بيت الله الحرام و زائران عتبات عاليات براي اطلاع از نشاني مراکز واکسيناسيون در استان ها با شماره تلفن جمعيت هلال احمر استان يا شهرستان خود تماس بگيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55664s, 18q