عضو هيات رييسه كميسيون اصل ٩٠ ادعاي مجلس را رد كرد

مستندات آلودگي بنزين داخلي از سوي سازمان محيط زيست ارايه شده است

۱۳۹۳/۰۸/۲۰ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 126847

سلامت نیوز: بحث تحقيق و تفحص مجلس از محيط زيست كه كليد خورد، رييس سازمان اعلام كرد به استقبال تحقيق مي رويم زيرا براي ارايه گزارش هاي مان به مرجعي چون مجلس مشكلي نداريم. ابتكار حرفش را زد و گزارش ها و مشكلات مورد اشاره مجلس را تامين كرد و به مجلس فرستاد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، يكي از مباحث مطرح شده، بحث بنزين بود، بنزيني كه آلوده اعلام و در يك سال گذشته از چرخه سوخت كشور حذف شده بود. در يكي، دو روز گذشته اما، كميسيون انرژي مجلس از نرسيدن گزارش ها و مستندات محيط زيست در اين خصوص به مجلس سخن گفته بود، مستنداتي كه بر اساس اعلام سازمان تمام و كمال به مجلس ارسال شده است.

يكي از اعضاي هيات رييسه كميسيون اصل ٩٠ مجلس با تاييد رسيدن مستندات محيط زيست در اين موضوع، با رد ادعاي كميسيون انرژي گفت: «تمام مستندات آلودگي بنزين پتروشيمي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست و ديگر سازمان ها به اين كميسيون ارايه شده و در دست بررسي است كه نتيجه مفصل آن به زودي اعلام خواهد شد.»

داوود محمدي در ادامه گفت: «درباره بنزين هاي داخلي، دو جلسه در كميسيون اصل ٩٠ برگزار شده است كه مسوولان مختلف از دستگاه هاي مختلف اعم از سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان استاندارد، وزارت نفت و پتروشيمي ها و ديگر سازمان هايي كه به نوعي به اين مساله ارتباط دارند دعوت شدند و آمدند و با ارايه توضيحات و مستندات، بحث كردند.»اين عضو كميسيون اصل ٩٠ مجلس خبر از جمع بندي نهايي و اعلام عمومي اين جمع بندي درباره مبحث بنزين آلوده داخلي در اين كميسيون طي چند روز آينده داد. اين در حالي است كه كميسيون انرژي مجلس در روز شنبه گفته بود «درباره آلايندگي بنزين داخلي گزارش كتبي از سازمان محيط زيست دريافت نشده و چنانچه مستندات محيط زيست كافي نباشد از توليد بنزين داخلي حمايت مي كنيم.»محمدي درباره اين ادعا گفت: « تمام سازمان هاي مربوطه و از جمله سازمان حفاظت محيط زيست اسناد و مدارك و مستندات خود را براي كميسيون اصل ٩٠ ارسال كرده اند و بايد منتظر اعلام راي نهايي كميسيون باشيم. »

او گفت: «برخي نمايندگان نيز به صورت مجزا مستنداتي را در اختيار كميسيون گذاشته اند كه در حال بررسي است و به محض نهايي شدن اعلام خواهد شد.»در همين حال، معاون حقوقي سازمان حفاظت محيط زيست با تكذيب ادعاي كميسيون انرژي مجلس مبني بر عدم دريافت گزارش آلايندگي بنزين داخلي گفته است: «مستندات در دو جلد كتاب به مجلس ارايه شده است و گزارش هاي مربوط در جلسات حضوري طي ماه هاي گذشته نه تنها به «كميسيون انرژي» بلكه به كميسيون هاي ي « بهداشت و درمان» و «كميسيون اصل ٩٠ » نيز ارايه شده است.»

به گفته سيدمحمد مجابي اين گزارش ها هم به صورت شفاهي و هم به صورت كتبي در دو مجلد در اختيار مجلس قرار گرفته است. معاون حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست در ادامه تاكيد كرده است كه تمام مستندات لازم مبني بر آلايندگي بنزين هاي داخلي در اين دو جلد كتاب آورده شده و تصميم نهايي به عهده مجلس است كه جلوي توليد آن را بگيرد يا از آن حمايت كند. مجابي تاكيد كرد آنچه براي تصميم گيري نهايي مورد نياز مجلس است در قالب اين گزارش ها از سوي سازمان حفاظت محيط زيست در اختيار مجلس قرار گرفته و اگر بازهم نياز به توضيحات شفاهي باشد سازمان محيط زيست آمادگي ارايه اين توضيحات در جلسات حضوري را دارد. با اين همه كميسيون انرژي مجلس اعلام كرد: «درباره آلايندگي بنزين داخلي گزارش كتبي از سازمان حفاظت محيط زيست دريافت نشده و چنانچه مستندات محيط زيست كافي نباشد از توليد بنزين داخلي حمايت مي كنيم.»به نظر مي رسد به فرض نفرستادن مستندات از سوي سازمان حفاظت محيط زيست و كوتاهي اين سازمان، اين نمي تواند توجيه منطقي براي ناديده گرفتن آلودگي بنزين پتروشيمي ها و مرگ و ميرهاي رخ داده طي سال هاي اخير در تهران و حمايت از بنزين آلوده داخلي باشد. براساس آمار وزارت بهداشت در سال ١٣٩٢ تنها در شهر تهران سالانه بيش از ٤ هزار و ٤٠٠ نفر بر اثر آلودگي هوا مرده اند. اين يعني به ازاي هر ٢٤ساعت ١٢نفر مرگ در اثر آلودگي هوا و در هر٢ ساعت يك نفر. اين آمار در كلان شهر مشهد ٢٠٠ نفر و در اصفهان ٢هزار و ٧٠٠ نفر بوده است.
آلوده بودن هواي تهران و كلان شهرها در سال هاي گذشته و بهبود نسبي آن در سال جاري، مخصوصا در فصول تابستان و پاييز آنقدر براي همه ملموس بود كه بدون اين آمار هم نمي توان بحراني بودن آن را ناديده گرفت. تنها نگاهي به آسمان مي خواهد و مقايسه يي ساده بين آمارهاي سال هاي اخير با امسال. بر اين اساس، چگونه است كه برخي ازنمايندگان شهروندان در خانه ملت، به جاي داشتن دغدغه و دلواپسي براي رقم بالاي مرگ و ميرها در اثر آلودگي هوا در سال هاي گذشته و اصلاح ساختار سوخت مصرفي و تنبيه سازمان هاي متخلف تهديد مي كنند كه اگر اين سازمان مستندات خود را ارايه نكند از بنزين آلوده براي مصرف در چرخه سوخت كشور حمايت خواهند كرد؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55991s, 19q