رئیس انجمن هموفیلی ایران عنوان كرد:

تخلف تامین اجتماعی با خروج هموفیلی‌ها از شمول بیماران خاص

۱۳۹۳/۰۸/۲۰ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 126853
تخلف تامین اجتماعی با خروج هموفیلی‌ها از شمول بیماران خاص

سلامت نیوز: رئیس انجمن هموفیلی ایران اقدام سازمان تامین اجتماعی در خروج هموفیلی‌ها از شمول بیماران خاص را خارج از ضوابط قانونی و تخلف این سازمان در اجرای طرح جامع سلامت کشور عنوان کرد.

«احمد قویدل» در گفت‌و‌گو با ایلنا اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی به‌عنوان یکی از پیشرو‌ترین سازمان‌های بیمه‌گر کشور حمایت از بیماران خاص را از ۲۰ سال گذشته عهده‌دار بوده و همواره بیماران هموفیلی و کانون هموفیلی ایران خواستار تسری خدمات این سازمان به دیگر نهادهای بیمه‌گر بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از ۹ ماه پیش سازمان تامین اجتماعی به طور آرام دفترچه‌های بیمه بیماران هموفیلی را هنگام تمدید پس گرفت و به آنان دفترچه عادی تحویل داد و همزمان در چند استان دیگر نیز این اقدام مشاهده شد.

قویدل ادامه داد: بر این اساس سازمان تامین اجتماعی تنها بیماران هموفیلی دارای «کمبود فاکتورهای خونی ۸ و ۹ » را واجد دریافت خدمات درمانی رایگان دانست و باقی بیماران دارای اختلالات انعقاد خون را از این بیماران جدا کرده است.

وی با بیان این‌که تمامی اختلالات انعقادی ارثی در ادبیات رسمی کشور (وزارت بهداشت) و حوزه‌های بودجه‌ای کشور با عنوان بیماری هموفیلی شناخته شده است، ادامه داد: بر اساس تعریف وزارت بهداشت بیماران فاکتورهای ۱۳ گانه خون، بیماران با اختلال پلاکت ارثی و بیماران موسوم به ون ویلدوراند جزو بیمارن هموفیلی قرار می گیرند.

رئیس انجمن هموفیلی ایران ادامه داد: این ۱۵ بیماری در زمره بیماران خاص بوده و یارانه دارویی دریافت می‌کنند و اقدام سازمان تامین اجتماعی در این زمینه خارج از تعاریف رسمی وزارت بهداشت تلقی شده و هیچ توجیه منطقی ندارد.

وی تنها توجیه مسئولان سازمان تامین اجتماعی در دسته‌بندی بیماران دارای اختلالات انعقادی خون را پایین آوردن بار مالی این بیماران برای سازمان اعلام کرد و گفت: تقسیم‌بندی این بیماران در حیطه اختیارات سازمان تامین اجتماعی نیست چرا که تعریف این بیماران توسط وزارت بهداشت انجام شده است.

رئیس انجمن هموفیلی ایران با تاکید بر این‌که سازمان تامین اجتماعی ۲۰ سال بیماران را تحت پوشش داشته است، ادامه داد: حدود ۹۵۰۰ نفر بیمار با اختلال انعقادی در کشور وجود دارد که از این میان بالغ بر ۵۶۰۰ نفر دچار کمبود فاکتور ۸ و ۹ هستند، باقی‌مانده بیمارانی هستند که اختلالات انعقادی خون دیگر دارند اما افراد باقی مانده که شمار آنها به ۳ هزار نفر می‌رسد زیر پوشش دیگر بیمه‌ها قرار دارند.

وی با بیان این که با در نظر گرفتن شرایط حداکثری، ۶۰ درصد از بیماران ممکن است برای تامین اجتماعی بار مالی برای تامین اجتماعی داشته باشند و در شرایط حداقلی ۴۰ درصد آن‌ها ادامه داد: اساسا اگر نیمی از این افراد را سهم تامین اجتماعی تلقی کنیم ملاحظه می شود بار مالی آنچنانی که سازمان تامین اجتماعی را وادار به محدود کردن دسترسی خدمات درمانی بیماران کند به سازمان متحمل نشده است.

قویدل یادآور شد: در شرایطی که وزارت بهداشت توسعه دسترسی مردم به خدمات درمانی را در دست اجرا دارد و تلاش دارد سهم مردم را در حوزه درمان به ده درصد کاهش دهد، این اقدام تامین اجتماعی تخلف در اجرای طرح جامع سلامت کشور تلقی می شود.

قویدل در خصوص اقدامات اعتراضی انجمن هموفیلی ایران نسبت به چنین تصمیمی اظهار داشت: نامه اعتراضی به وزیر رفاه نوشته‌ایم و ایشان این نامه را به مدیر تامین اجتماعی ارجاع داده‌اند که تاکنون بی‌پاسخ مانده است؛ همچنین گزارشی از این مشکل به یکی از اعضای سازمان تامین اجتماعی «سرخو» ارائه داده‌ایم.

وی با بیان این‌که نگاه وزارت بهداشت درمان حفظ سلامت بیمار و نگاهی سلامت محور است، در پایان گفت: هدف سازمان تامین اجتماعی بند آوردن خونریزی بیماران هموفیلی نیست بلکه دریافت نکردن هیچگونه فرانشیز از بیماران است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63885s, 19q