درمانی جدید برای توقف سرطان پروستات

۱۳۹۳/۰۸/۲۱ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 126979
درمانی جدید برای توقف سرطان پروستات

سلامت نیوز: دانشمندان با تحلیل نمونه‌های پروستات سرطان انسانی مشاهده کردند میزان SRPK1 با بدخیم‌شدن سرطان افزایش می‌یابد. در آزمایش بر روی موش‌ها مشخص شد تزریق سه بار در هفته نوعی داروی مهارکننده موسوم به Sphinx عملکرد این مولکول و در نتیجه رشد تومور را متوقف کرد.

دانشمندان انگلیسی با محروم‌کردن تومورها از خون، درمانی نویدبخش را برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات ارائه دادند.

این محققان معتقدند رویکرد جدید می‌تواند طی دو سال در بیماران آزمایش شود و این موضوع توانایی بالقوه رشد و گسترش این نوع سرطان را متوقف کند. آن‌ها موفقیت جدید را پس از کشف مولکولی صورت دادند که نقش مهمی در رشد و گسترش سرطان پروستات بدخیم ایفا می‌کند.

دانشمندان دریافتند مولکول SRPK1 تومور را قادر می‌سازد رگ‌های خونی جدیدی را شکل دهد. تومورها به تجهیز خون غنی از مواد مغذی برای بقا، رشد و گسترش نیاز دارند و توقف تولید این رگ‌های خونی جدید، از تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

کوچک‌کردن تومورها با متوقف‌کردن تجهیز خون رویکردی است که در سرطان روده بزرگ نتیجه‌بخش بوده اما دانشمندان به دنبال شیوه‌ای برای عملی‌کردن این استراتژی در تومورهای سرطانی بودند. آن‌ها در حال بررسی این موضوع هستند که آیا مولکول SRPK1 می‌تواند تومورهای دیگر را نیز هدف قرار دهد و این که آیا می‌توان از داروی به کاررفته در این تحقیق برای درمان سرطان‌های مختلف استفاده کرد یا خیر.

دانشمندان با تحلیل نمونه‌های پروستات سرطان انسانی مشاهده کردند میزان SRPK1 با بدخیم‌شدن سرطان افزایش می‌یابد. در آزمایش بر روی موش‌ها مشخص شد تزریق سه بار در هفته نوعی داروی مهارکننده موسوم به Sphinx عملکرد این مولکول و در نتیجه رشد تومور را متوقف کرد.

شرکت Exonate در انگلستان که شاخه‌ای از دانشگاه ناتینگهام است، به دنبال بررسی مهارکننده‌های SRPK1 به عنوان درمانی برای رشد رگ‌های غیرعادی هستند.

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان است و 20 درصد از بیماران ظرف پنج سال پس از تشخیص بیماری‌شان، جان خود را از دست می‌دهد.

جزئیات این پژوهش در نشریه Oncogene قابل‌مشاهده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94375s, 19q