درايران عمل پيوند قلب براي بيماران رايگان انجام مي شود

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12698
درايران عمل پيوند قلب براي بيماران رايگان انجام مي شود
دکتر محمد حسين ماندگار در گفت و گو با ايرنا به هزينه هاي پيوند قلب در جهان اشاره کرد و افزود: در آمريکا هزينه پيوند قلب 300هزار دلار است و لي درايران نمي توان انتظار داشت از بيماران براي اين پيوند هزينه اي دريافت شود و به همين دليل اين عمل رايگان انجام مي شود.
ماندگار خاطرنشان کرد:اکنون بيمارستان هاي خصوصي حدود 100ميليون ريال براي انجام پيوند قلب از بيمار مي گيرند و بيماري که توان مالي براي انجام اين پيوند در بيمارستان خصوصي را نداشته باشد بايد منتظر اين عمل را در بيمارستان دولتي باشد و البته نگراني عمده بيماران پيوندي عدم توانايي مالي آنها در پرداخت هزينه هاي بعد از پيوند است.
وي درعين حال گفت :داروهاي بيماران پيوند قلب بسيار گران است اگر آنان نتوانند داروهاي خود را تهيه کنند تمام زحمات ما و تيم پزشکي که براي مراقبت از بيماران صورت مي گيرد از بين مي رود .
اين متخصص وجراح قلب تاکيد کرد درزمينه تامين دارو وهزينه هاي درمان پس از پيوند قلب نيز با يد بيماران مورد حمايت قرار گيرند تا اين عمل پاسخ درخور خود را داشته باشد.
وي اظهار داشت :پيوند قلب کار خارق العاده اي نيست ولي توجه به بيمار بعد از عمل مهم است ما براي زنده ماندن اين بيماران نياز به آزمايشگاههاي مجهز داريم زيرا آنان بايد هر ماه بطور مداوم تحت معاينات باليني و آزمايشهاي تخصصي قرار گيرند که امکانات اين آزمايشگاهها بسيار مهم و پر هزينه است.
ماندگار توضيح داد: بيماري که مجبور است از شهرهاي دور هر ماه براي معاينه به تهران بيايد چگونه مي تواند هزينه هاي هنگفت از جمله داروها و آزمايشات را پرداخت کند.
به گفته وي ،بيماراني که تحت پيوند قلب قرار مي گيرند يا زندگي متوسطي داشته و يا توان مالي کافي ندارند و بايد در ماههاي اول پيوند هر هفته به بيمارستان مراجعه و معاينه شوند تا دچار عفونت و ديگر عوارض بعد از عمل نشده باشند.
وي گفت :"ما بيماراني را داريم که بايد تا شش ماه اول بعد از پيوند هر هفته معاينه شوند و آنان مجبور از شهرستان بيايند و بطور مکرر ويزيت و اکو شوند وبه همين خاطر نمي توانيم توقع داشته باشيم که هر پيوند قلبي بايد زنده بماند زيرا بودجه هاي که براي اين امر تعلق مي گيرد بسيار ناچيز است وقتي يک دستگاه در بيمارستان خراب مي شود به دليل نداشتن اعتبار بايد مدتي صبر کنيم تا تعمير شود در حالي که بيمار پيوند قلبي بايد سريع تحت معاينه قرار گيرد تا دچار عوارض نشود و اگر هم عارضه اي در او ايجاد شد سريعا پيشگيري شود."
وي با بيان اينکه بيماران پيوند قلب ممکن است دچار بيماريهاي عفوني بعد از عمل شوند، اظهار داشت : اين امربه اين دليل است که يک عضو غريبه و ناآشنا وارد سيستم بدن بيماران مي شود و سيستم ايمني به شدت مي خواهد عليه آن فعاليت کرده و آن را دفع کند. از همان زماني که پيوند را تمام مي کنيم اين پروسه آغاز مي شود وقتي دفع پيوند اتفاق مي افتد عضو از کار افتاده و بسيار وضعيت بيمار خطرناک مي شود که بايد به موقع تشخيص داده و درمان شود و اين کار هم نياز به وسايل از جمله تکه برداري دارد و اگر اين بيمار در شهر و يا روستايي دور زندگي کند و دير به بيمارستان برسد احتمال مرگ هم بيشتر است .
دکتر ماندگار درمورد علت فوت برخي بيماران پس از عمل پيوند قلب گفت:هزينه هاي مراقبت و نگهداري بيمار بعد از پيوند قلب کمر شکن است و اين مهمترين عامل براي فوت اينگونه بيماران محسوب مي شود.
ماندگار با بيان اينکه پيوند قلب عمل سختي نيست اما جراحي قلب کار پيچيده اي است گفت : جراحي قلب عملي سخت است و نياز به تحمل و مراقبت بسيار بعد از عمل وجود دارد و پرستار و سيستم درماني وسيله اي براي درمان هستند و ضمانتي براي زنده ماندن بيمار نيستند .بايد دقت کرد درد قلبي اگر دير تشخيص داده شود منجر به مرگ مي شود.
اين جراح قلب حمايتهاي دولت و اختصاص اعتبارات کافي براي داروها و تجهيزات بيماريهاي قلبي را خواستار شد و گفت : 19سال پيش کار پيوند قلب را درايران شروع کرديم ، اکنون دانشگاههاي علوم پزشکي اعتبار لازم را براي تجهيز امکانات خود در اين زمينه ندارند که اين امر نيازمند رسيدگي مسوولان ذيربط است.
وي گفت : مسوولان بهداشتي کشور بايد اين مسئله مهم توجه و سيستمهاي حمايتي و مددکاري براي بيماران پيوند قلب داير کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علي
خدا بههمه ي كساني كه در زمينه پيوند قلب كار رايگان ميكنن اجر فراوان بده
خوشحالم كه توي كشورمون اين عمل به صورت رايگان انجام ميشه به كشورم ميبالم

با تشكر علي محمديان
3.77164s, 19q