كاهش‌ ميانگين سني سکته قلبي دركشور

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12699
كاهش‌ ميانگين سني سکته قلبي دركشور
دکتر منوچهر قاروني، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا با اشاره به اين که ميانگين سن سکته قلبي در ايران در گذشته حدود 80 تا70 سال بوده است،اظهار کرد: اما در حال حاضر ميانگين سني سکته قلبي 40 تا 35 سال است که رقم بسيار پائيني محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اين مطلب که بسته و تنگ شدن عروق قلبي شايع‌ترين عامل سکته در ميان ايرانيان است، اضافه کرد: در گذشته در برابر هر 5 مرد يک زن دچار سکته قلبي مي‌شد اما امروزه در برابر هر 2 مرد يک زن دچار سکته قلبي مي‌شود.

دکتر قاروني در ادامه عدم ثبات زندگي اجتماعي و اقتصادي، مشكلات شهرنشيني، فراموش کردن فعاليت بدني و تغذيه نامناسب را از عوامل مهم ابتلا افراد به بيماري هاي قلبي عروقي عنوان کرد و افزود: از زماني که الگوي زندگي افراد تغيير کرده بيماري‌هاي قلبي عروقي نيز افزايش يافته است.

تغيير نوع بازي و استفاده زياد از غذاهاي آماده، كودكان را در معرض خطر بيماري‌هاي قلبي قرار داده است

اين فوق تخصص قلب و عروق با انتقاد از تغيير نوع بازي کودکان امروزي و استفاده زياد آنها از کامپيوتر گفت: کودکان امروزي به دليل تغيير نوع بازي و استفاده زياد از غذاهاي آماده و فست فودها دچار اضافه وزن ‌شده و ادامه اين روش زندگي به تنگي عروق کرونر (رگ هاي تغذيه کننده قلب) و در نتيجه سکته قلبي منجر مي‌شود.

دکتر قاروني با بيان اين که سکته قلبي بعد از تصادفات، عامل دوم مرگ و مير مردم ايران را تشکيل مي دهد، گفت: به دليل اهميت بيماري هاي قلبي در ايران مسئولان حتماً بايد يک روز را به عنوان روز ملي قلب معرفي کرده و به ارتقاي آگاهي‌هاي مردم کمک کنند.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با پيشنهاد تأسيس يک موسسه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي گفت: براي پيشگيري بايد بسيج عمومي و کشوري صورت گيرد و حتي ايجاد يک موسسه يا وزارتخانه و همچنين تبليغات در رسانه هاي جمعي و غيره مي‌تواند کمک شايان توجهي به اين امر كند.

وي در پايان افزود: بازگشت مردم به سمت غذاهاي سنتي و عدم استفاده از فست فودها، استفاده نکردن از روغن‌هاي اشباع شده، مقاومت در برابر استرس‌هاي مختلف و تقويت افراد از لحاظ روحي عاطفي عامل مهم جلوگيري از بيماري قلبي افراد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24535s, 18q