20 درصد از بستری های بیمارستانی منشاء ژنتیک دارد

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12710
20 درصد از بستری های بیمارستانی منشاء ژنتیک دارد
دکتر سعید رضا غفاری در مراسم افتتاحیه مرکز اختلالات رشد و تکامل و ناهنجاری های زمان تولد که با حضور وزیر بهداشت، آیت الله محمدی گلپایگانی، امامی کاشانی و سید احمد خاتمی برگزار شد، افزود: عامل مرگ و میرهای عفونی و شایع در گذشته به سمت بیماری های با منشاء ژنتیک و معلولیت زمان تولد رفته است.
وی ادامه داد: بیش از نیمی از این بیماری ها قابل پیشگیری است که اگر تدابیر و رویکردهای پیشگیرانه در نظام سلامت لحاظ شود این اختلالات مادرزادی و عقب ماندگی ها قابل پیشگیری خواهد شد.
دکتر غفاری گفت: از چالش های اقدامات پیشگیرانه، هزینه های زیاد آنان است که از طرفی متخصصین صاحب نظر که به صورت جامع اختلالات عصبی و اسکلتی تمام بدن را تحت درمان قرار دهد بسیار کم وجود دارد.
وی ادامه داد: در این مرکز اقدامات در دو سطح پیشگیری اولیه که قبل از معلولیت تشخیص داده می شود و پیشگیری ثانویه به پیشگیری در زمان مناسب با انجام مداخلات غربالگری انجام می شود .
مدیرعامل موسسه پزشکی "نسل امید" مراحل اولیه خدمات را در سطوح قبل از ازدواج، قبل از بارداری و لانه گزینی، قبل از تولد، نوزادی، کودکی و بزرگسالی عنوان کرد و گفت: سه مرکز پزشکی جنینی، غربالگری نوزادان، جامع ژنتیک در این موسسه وجود دارد.
این متخصص ژنتیک ادامه داد: در این موسسه امکان بررسی همزمان 22 بیماری متابولیک در زمان کوتاه از طریق وسایل مدرن وجود داشته و از مراجعه شش هزار و 124 نفر، 20 مورد سندروم دان نیز شناسایی شده است.
وی کاهش هزینه ها، عدم نیاز به ارجاع بیماران، جلوگیری از سرگردانی، استفاده از افراد صاحب نظر، افزایش تجربه و کارایی افراد را به عنوان اهداف ایجاد موسسه ذکر کرد و افزود: با وجود پیشرفت ها توجه به پیشگیری از اختلالات رشد از اولویت های نظام بهداشت نبوده و از طرفی در بخش خصوصی با نگاه صرفا اقتصادی و در سازمان های غیر انتفاعی با نیازمندی به حمایت دولت به خوبی ایجاد نشده است.
غفاری از تنظیم پروتکل های این موسسه با اداره ژنتیک معاونت سلامت خبرداد و گفت: در بحث آموزش و پژوهش با دانشگاه های علوم پزشکی بهشتی، شیراز و تهران و مراکز بین المللی نیز همکاری دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.66414s, 19q