40درصد مسموميت ها در کشور غير عمدي است

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12715
40درصد مسموميت ها در کشور غير عمدي است
دکتر طلعت قانع در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه 80 درصد مسموميت هاي غير عمدي درکودکان اتفاق مي افتد، گفت: مسموميت با دارو علت بروز اکثر مسموميت ها در کودکان بشمار مي آيد.
قانع ضمن هشدار به خانواده ها در خصوص در اختيار قرار ندادن دارو ها براي کودکان، اظهارداشت:‌ ميزان زياد بروز مسموميت با دارو در کودکان نشان دهنده اين مطلب است که خانواده ها ممکن است داروها را در اختيار کودکان خود قراردهند.
وي با اشاره به اينکه خانواده ها بايد در خصوص داروها به کودکان، توضيحات لازم را ارايه دهند، گفت:‌ هرگز نبايد بچه ها را از دارو متنفر کرد زيرا در صورتيکه آنها بيمار شوند بايد به آنها دارو خوراند و در صورت تنفر آنها از دارو، مقاومت آنها در استفاده از آن نيز زياد مي شود.
قانع استفاده بيش از حد برخي افراد از داروهاي ضد درد و همچنين اختلال حافظه بويژه در افراد مسن که دارويي را چند بار در طي روز استفاده مي کنند را از جمله علل مسموميت هاي غير عمدي عنوان کرد.

*** درمان خودسرانه مرگ فرد مسموم را درپي دارد
وي ضمن تاکيد بر پرهيز از هرگونه درمان خودسرانه اطرافيان فرد مسموم در زمان مشاهده مسموميت گفت: متاسفانه برخي از اطرافيان بيمار مسموم با درمان خودسرانه اي که انجام مي دهند ، ممکن است باعث مرگ بيمار شوند.
قانع گفت: به عنوان نمونه اگر اطرافيان فرد مسمومي که بر اثر خوردن نفت مسموم شده باشد به وي شير بخورانند، ممکن است ظرف حدود دو ساعت، او را با اين درمان خودسرانه و اشتباه به کشتن دهند.
وي با بيان اينکه ‌‌اطرافيان، اگر در خصوص اقدامات اوليه مسموميت، آگاهي داشته باشند، فرد مسموم فوت نمي کند و يا دچار ضايعه شدين نمي شود گفت: ‌در زمان بروز مسموميت، با شماره تلفن 09646 مرکز اطلاعات داروها و سموم تماس گرفته و راهنمايي هاي لازم را از اين مرکز اخذ کنند .
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت در خصوص اين سامانه يکپارچه پاسخگودر خصوص مسموميت ها اظهارداشت: ‌اين سيستم که شامل متخصصان دارو و يا پزشک است در خيلي از استان ها از صبح تا بعد از ظهر و در استان هايي نظير تهران و کهکيلويه و بوير احمد به صورت شبانه روزي آماده پاسخگويي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.14822s, 18q