احتمال ابتلابه پاركينسون با بالارفتن سن ‌افزايش مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12717
احتمال ابتلابه پاركينسون با بالارفتن سن ‌افزايش مي‌يابد
دكتر محمد روحاني استاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، علت بروز پاركينسون زير20 سال (پاركينسون جوانان) را ارثي دانست و گفت: علايم پاركينسون به صورت تدريجي شروع به پيشرفت مي‌كند و در ابتدا به صورت يك طرفه شروع مي‌شود يعني ممكن است به صورت لرزش يك دست در حالت استراحت كه از علايم اختصاصي پاركينسون است شروع شود و با پيشرفت بيماري طرف مقابل بدن را هم درگير مي‌كند.

دكتر روحاني، سفتي و خشكي عضلات و كندي حركات را از علايم ابتلاي بيماري دانست كه در برخي موارد ممكن است بيماران علايمي نظير خشكي صبحگاهي عضلات را بيماريهاي مفصلي و ديسك كمر يا گردن فرض كنند.

وي در رابطه با ديگرعلايم اين بيماري اظهار كرد: در مراحل پيشرفته‌تر، صورت بيمار بي روح است، به كندي حرف مي‌زند و تن صداي يكنواختي دارد، توانايي جمع كردن بزاق دهان را ندارد و هنگام راه رفتن به سمت جلو خميده مي‌شود و حركتش سرعت مي‌گيرد كه ممكن است زمين بخورد.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران، سير پيشرفت بيماري را تدريجي دانست كه ممكن است از 10 تا 35 سال طول بكشد و اضافه كرد: با پيشرفت بيماري، فرد به صندلي چرخ دار وابسته مي‌شود،‌همچنين40 درصد اين بيماران دچار افسردگي و 30 تا 40 درصد آنان دچار زوال عقل و ديگر اختلالات شناختي مي‌شوند.

اين متخصص مغز و اعصاب علت اين بيماري را ناشناخته عنوان كرد و گفت: سلول‌هايي در مغز وجود دارد كه سازنده ماده‌اي در مغز هستند و به دليلي كه هنوز ناشناخته است ممكن است سلولها شروع به تخريب شدن كنند و اگر فردي 80 درصد اين سلولها را از دست بدهد دچار علايم پاركينسون مي‌شود.

دكتر روحاني در پايان در رابطه با اشاره به روش درماني كه به تازگي در ايران راه اندازي شده اظهار كرد: در اين روش 12 الكترود در 2 ناحيه از مغز قرار داده مي‌شود كه به باتري در خارج وصل است و با تنظيم ولتاژ باتري علايم بيماري كنترل مي‌شود كه ازاين روش تاكنون براي درمان 45 بيمار در بيمارستان حضرت رسول استفاده شده و موفقيت آميز بوده ولي مسئله مهم در مورد اين روش اين است كه همه بيماران نمي‌توانند از آن سود ببرند و تنها با تشخيص پزشك متخصص مي‌توان از آن استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.92199s, 18q