اشتغال مادر محدوديتي براي تغذيه کودک با شير مادر نيست

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12718
اشتغال مادر محدوديتي براي تغذيه کودک با شير مادر نيست
به گزارش ايسنا‌ عصمت قدرت‌ اللهي در پژوهشي در خصوص موفقيت شيردهي در مادران شاغل و غير شاغل كه در کنگره سراسري تغذيه نوزادان و کودکان در مشهد ارائه شد، آورده است: شير مادر غذايي کامل و سرشار از مواد مورد نياز براي رشد و محافظت کودک در برابر بيماري‌هاي گوناگون و عامل مهمي در جهت سلامت جسمي و رواني مادر و کودک مي‌باشد.

اين پژوهش به صورت توصيفي انجام شده و جامعه مورد پژوهش، مادران شير دهي بودند که يک کودک شيرخوار بيش از ‌٩ ماه داشتند.

ابزار گردآوري داده‌ها پرسش‌نامه‌اي مشتمل بر دو بخش مشخصات مربوط به مادر و اطلاعات مربوط به کودک بود. نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داد که اکثريت مادران (‌٦/٣٦ درصد) در گروه سني ‌٢٥- ‌٢٩ سال و اقليت (‌٧/٣ درصد) کمتر از ‌٢٠ سال سن داشتند.

از نظر ميزان تحصيلات اکثريت واحدهاي مورد پژوهش (‌٤/٣٥ درصد) ديپلم و اقليت آن‌ها (‌٣/١٨ درصد) مدرک زير دپيلم داشتند؛ ‌٩/٥٤ درصد مادران خانه‌دار و ‌١/٤٥ درصد شاغل بودند و نحوه زايمان ‌٣٩ درصد از طريق زايمان طبيعي و ‌٦١ درصد به روش سزارين بود. ‌٤/٦٣ درصد مادران در کمتر از دو ساعت پس از زايمان به نوزاد خود شير داده بودند.

اکثريت مادران (‌٧/٥٣ درصد) پس از ‌٤ ماهگي شيرخوار، تغذيه کمکي را شروع کرده بودند. اکثريت مادران ‌١/٥٦ درصد در شش ماه اول به طور انحصاري کودک را با شير خود تغذيه نموده بودند و در زمان عدم حضور مادر ‌٣/٤٦ درصد از شير دوشيده شده براي تغذيه کودک خود استفاده نموده بودند.

در اين راستا پژوهشگران اين تحقيق اميدوارند برنامه ترويج تغذيه با شير مادر در کشور گستردگي بيشتري يافته و همه مادران کودکان خود را با اين موهبت الهي تغذيه و با اين کار سلامت کودک و تندرستي جسمي و رواني خويش را تامين كنند.

گفتني است، خديجه نصيرياني، عصمت ميرجليلي، شهره شريعتي و نرگس حسيني از ديگر ارائه دهندگان اين پژوهش علمي بوده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.26661s, 18q