كاشت حلزون شنوايي بدون آموزش و توانبخشي هيچ فايده‌اي ‌ندارد

۱۳۸۷/۰۷/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12720
 كاشت حلزون شنوايي بدون آموزش و توانبخشي هيچ فايده‌اي ‌ندارد
كاظم نظم ده، در مراسم هفته جهاني ناشنوايان كه از دوم تا 8 مهر ادامه دارد، افزود: تاكنون 425 نفر براي عمل جراحي كاشت حلزون به مراكز درماني معرفي شده‌اند و با كمك هزينه 4 ميليون توماني بهزيستي تحت عمل جراحي قرار گرفته‌اند و تا پايان امسال اين تعداد به 900 نفر بالغ مي‌شود.
وي گفت: تاكنون بيماراني كه تحت عمل جراحي كاشت حلزون قرار مي‌گرفتند، مجبور بودند براي دريافت خدمات توانبخشي و آموزش كوچ كنند و براي مدت 2 سال به تهران بيايند اما قرار است مراكز ارائه اين خدمات با فعاليت مراكز خصوصي توانبخشي بيماران داراي اختلال شنوايي و خانواده آنها در همه استانها فعال شود كه نيازي به كوچ و اياب و ذهاب به تهران نباشد.
وي افزود: متاسفانه به علت اين مشكلات برخي از بيماراني كه عمل كاشت حلزون شدند نتوانستند از خدمات توانبخشي كامل برخوردار شوند و عمل جراحي گران قيمت آنها برايشان مفيد نبود.
وي بدون اعلام آمار جمعيت ناشنوايان كشور گفت: تعداد افراد ناشنوا و كم شنواي كشور كه تحت پوشش بهزيستي هستند از 30 هزار نفر در سال 84 به 70 هزار نفر در سال گذشته افزايش يافته است.
وي گفت: يكي از خدماتي كه بهزيستي به معلولان و از جمله ناشنوايان ارائه مي‌كند، پرداخت كمك هزينه تحصيل در دانشگاه‌ است كه براي تحصيل در مقاطع مختلف ليسانس، فوق ليسانس و دكترا پرداخت مي‌شود و هم اكنون 1460 دانشجوي معلول اين خدمات را از بهزيستي دريافت مي‌كنند كه با توجه به وضعيت مالي آنها بين 40 تا 100‌درصد هزينه تحصيل آنها پرداخت مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36024s, 18q