امگا-۳ به کمک سيگاري‌ها مي‌آيد

۱۳۹۳/۰۸/۲۵ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 127381
امگا-۳ به کمک سيگاري‌ها مي‌آيد

سلامت نیوز: نتايج بررسي ها حاکي از آن است که مصرف امگا۳ مي تواند در ترک سيگار موثر باشد. به بيان ديگر مصرف اين اسيد چرب نياز به نيکوتين را کاهش مي دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، طي تحقيقي مشخص شد ميزان مصرف سيگار در افرادي که به مدت يک ماه، هر روز از مکمل امگا۳ مصرف مي کردند نسبت به افرادي که دارونما مصرف مي کردند، ۱۱ درصد کاهش يافت. به گفته محققان مواد و داروهايي که در حال حاضر براي ترک عادت سيگار مصرف مي شود، چندان موثر نيست و عوارض ناراحت کننده اي ايجاد مي کند که کنار آمدن با آن ها آسان نيست.

در حالي که امگا۳، مکمل غذايي کم هزينه اي است که دسترسي به آن راحت است و تقريبا بدون هيچ گونه عارضه اي، تمايل به مصرف دخانيات را به طور چشمگيري کاهش مي دهد. سيگار کشيدن، ميزان اسيدهاي چرب طبيعي به ويژه امگا۳ را در مغز کاهش مي دهد. کمبود امگا ۳ ، به ساختار سلول هاي عصبي آسيب مي رساند و در کار اعصاب مغز در قسمت هاي مربوط به لذت و رضايت، تداخل ايجاد مي کند. اين قسمت هاي مغز، مسئول تصميم گيري است و همچنين نقش مهمي در اعتياد دارد، بنابراين کمبود امگا۳، تمايل فرد را براي مصرف سيگار افزايش مي دهد.

نتايج بررسي هايي که در گذشته انجام شده است، نشان مي دهد کمبود امگا ۳ با مشکلات ذهني، افسردگي و استرس نيز ارتباط دارد.

مواد غذايي غني از امگا ۳

* ماهي به ويژه ماهي هاي چرب مانند سالمون، ساردين و...

* گوشت دام هايي که علف تازه مصرف کردند

* مغز ميوه مانند فندق و پسته

* تخمه آفتابگردان و روغن زيتون

نکته‌؛ فشار و استرس تمايل به استعمال دخانيات را افزايش مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25739s, 19q