فراورده هاي شيري آلوده به ملامين به ايران وارد نشده است

۱۳۸۷/۰۷/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12740
فراورده هاي شيري آلوده به ملامين به ايران وارد نشده است
دکتر "رسول ديناروند" در گفت و گو با  ايرنا افزود: اين اداره کل پس از انتشار خبر آلودگي شيرهاي خشک کشور چين،‌ بلافاصله بررسي هاي لازم در خصوص فرآورده هاي شيري کشور چين از جمله انواع شکلات، بيسکويت و قهوه فوري را آغاز کرد.
ديناروند خاطر نشان کرد : آنچه که خطرناک است شير خشک نوزادان کشور چين است که جمهوري اسلامي ايران خوشبختانه هيچ نوع واردات مستقيم شير خشک نوزادان از چين نداشته و جاي هيچ گونه نگراني در خصوص شيرهاي خشک موجود در کشور نيست.
وي اظهارداشت‌: به رغم اينکه فراورده هاي شيري کشور چين در ايران به ملامين آلوده نيستند و براي مصرف کنندگان خطري ندارند اما ممنوعيت واردات فراورده هاي شيري از کشور چين هنوز هم وجود داشته و لغو نشده است.
وي گفت:‌ تنها نگراني وزارت بهداشت از فراورده هاي شيري قاچاق است که احتمال تقلبي بودن آنها زياد است و به هموطنان توصيه مي شود که از اين کالاها استفاده نکنند.
وي با ذکر اينکه ملاميني که در شيرهاي خشک چيني يافت شده در آزمايشگاه ها به راحتي قابل شناسايي نيست اظهارداشت: درآزمايشگاه ها هنگامي که شير خشک ها را بررسي مي کردند به عنوان مثال مقدار پروتئين و املاح معدني و اسيد هاي آمينه ‌آنها بررسي شده بود و کسي دنبال ملامين که پروتئين را بالا مي برد، نبود.
ديناورند همچنين گفت: ‌آزمايشگاه مرجع وزارت بهداشت روشي براي تشخيص ملامين در فراورده هايي که پروتئين آنها نيز ارزيابي مي شود را تنظيم کرده و پس از ارزيابي و اعتبارسنجي به زودي به دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور ابلاغ مي کند.
آلوده بودن شير خشک هاي توليدي گروه "سانلو" در چين به ماده شيميايي "ملامين" که موجب بيماري سنگ کليه در نوزدان مي شود، مورد تاييد قرار گرفته است.
از ماده شيميايي "ملامين" پلاستيک توليد مي شود اما شرکت ياد شده براي افزايش پروتئين محصولات توليدي خود به طور غيرقانوني از اين ماده استفاده کرده است.
مصرف شيرخشک هاي آلوده به ماده شيميايي "ملامين" باعث از کار افتادن کليه نوزادان مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.83741s, 18q