مدير عامل سازمان بيمه سلامت ايران عنوان کرد:

700 ميليارد تومان هزينه سالانه اجراي کتاب تعرفه ها براي بيمه سلامت ايرانيان

۱۳۹۳/۰۸/۲۵ - ۱۵:۰۱ - کد خبر: 127427
700 ميليارد تومان هزينه سالانه اجراي کتاب تعرفه ها براي بيمه سلامت ايرانيان

سلامت نیوز: سهم سلامت از بودجه عمومي کشور حداقل بود. امسال به صورت ميانگين حدود 65درصد افزايش بودجه در رديف اعتبارات سازمان بيمه سلامت صورت گرفت،20درصد افزايش اعتبار در بودجه سنواتي وزارت بهداشت در سال 93 غير از 4800ميليارد تومان از محل هدفمندي يارانه‌ها صورت گرفت، 3 هزار ميليارد تومان از ارزش افزوده يک درصد و دو هزار ميليارد تومان ما به التفاوت نرخ دارو در نظر گرفته شد. در کنار اين مبلغ 2 هزار ميليارد تومان هم براي تقويت پزشک خانواده و نظام ارجاع شهري قرار گرفت که مجموع اين ارقام که در اختيار وزارت بهداشت است مي‌تواند سهم سلامت را از بودجه ناخالص دولت افزايش دهد.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه سپید نوشت: اجراي کتاب تعرفه ها و تاثير آن بر بيمه سلامت موضوعي است که با انوشيروان محسني بندپي، مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايرانيان در مورد آن به گفتگو نشسته ايم. اين مصاحبه را بخوانيد.


آخرين رقم افراد تحت پوشش سازمان بيمه سلامت ايران چند نفر است؟

اولويت اول دولت آقاي روحاني رسيدگي به مسائل مرتبط با سلامت مردم است. به همين علت سازمان بيمه سلامت مکلف شد افرادي که تحت پوشش هيچ نوع بيمه‌اي نبوده و قريب به اتفاق آن‌ها از قشر حاشيه نشين، کم درآمد، بيکار، آسيب پذير و فاقد تغذيه و مسکن مناسب بودند، شناسايي کند. اين سازمان سامانه‌اي را تحت عنوان تدبير و اميد طراحي کرد که تا به امروز حدود 7 ميليون و 700 هزار نفر در آن ثبت نام کرده‌اند. بالغ بر 6ميليون و 4 هزار نفر دفترچه دريافت کرده‌اند و اين دفترچه براي آن‌ها به عنوان يک ضريب اطمينان و اعتماد است که اگر خدايي نکرده مشکلي در روند سلامتي آن‌ها ايجاد و احتياج به درمان سرپايي پيدا کردند، اين دفترچه درست مانند ساير دفترچه‌ها،‌‌ همان بسته خدمتي که دفترچه‌هاي ديگر ارائه مي‌دهند ارائه مي‌دهد.

سازمان بيمه سلامت نزديک به شش ماه کار مطالعاتي، تحقيقاتي و نمونه گيري در کل کشور انجام داد. 800 سکونت‌گاه غير رسمي را در حاشيه شهر بررسي کرد و نسبت به شناسايي اين افراد و شناسايي کودکان خياباني از سازمان‌هاي مردم نهاد کمک گرفت. در ‌‌نهايت و بعد از شناسايي اين افراد نسبت به بيمه کردن آن‌ها اقدام کرد. الان مي‌توانيم با يک ضريب اطمينان بگوييم که هيچ فرد بيمه نشده‌اي در کشور نداريم مگر اينکه اين فرد خودش نخواسته باشد که بيمه باشد.

جايگاه سازمان بيمه سلامت ايران در طرح تحول نظام سلامت کجاست؟

سازمان بيمه سلامت ايران همواره در کنار طرح تحول نظام سلامت بوده است. طرح بيمه همگاني سلامت توانست جمعيت زيادي از مردم را در حاشيه شهر‌ها پوشش دهد. در واقع اين طرح در بطن طرح تحول نظام سلامت ضروري و به عبارت ديگر حياتي بود. قبل از اجراي طرح تحول نظام سلامت، اين نظام از حمايت‌ اعتباري برخوردار نبود، به طوري‌که سطح اول تا سوم روستاييان، با اعتبار سرانه 4 هزار و 500 توماني مواجه بودند، يعني براي هر روستايي در سال، اين رقم بسته پيشگيري، خود مراقبتي و خدمات تخصصي بود. طرح تحول نظام سلامت با خدماتي ارزنده‌ به ياري مردم شتافت و همزمان با آن چند اتفاق مبارک در نظام سلامت تحقق پيدا کرد. اما با اين وجود خلائي وجود داشت که تمامي ابعاد اين طرح ارزشمند را تحت تاثير قرار مي‌داد.

و آن خلاء، نبود کتاب ارزش‌گذاري نسبي بود؟

دقيقا و البته اصلاح آن نيز محقق شد. دراين کتاب براساس بند و ماده38قيمت‌ها بايد به صورت واقعي مشخص مي‌شد. تعادل بين منابع و مصارف، جلوگيري از پرداخت‌هاي غيرقانوني، ايجاد تعادل و عدالت بين رشته‌هاي تخصصي مختلف ودرون رشته‌ها و... همه اين‌ها اثرات مثبت و ماندگاري است که تحول عظيم و اساسي در بخش شکل‌گيري ارائه خدمات تخصصي خواهد بود.

چقدر احتمال دارد کتاب تعرفه‌هاي جديد در اين 4ماه باقي مانده از سال منجر به افزايش هزينه‌هاي شما شود؟

طبق آخرين برآوردي که انجام داده‌ايم در کل سال 700 ميليارد تومان بار مالي براي بيمه دارد.

فقط براي بيمه سلامت؟

بله. فقط براي بيمه سلامت. يعني تا پايان سال 350 ميليارد تومان به هزينه‌هاي ما اضافه مي‌کند. اين فعلا برداشت اوليه ما است. چون 300خدمت اضافه شده که قبلا تعرفه نداشته و اين موارد به تعرفه‌هاي ما اضافه مي‌شود.

آن 1700 خدمت قبل چطور؟

آن 1700 خدمت تعرفه خاص خود را دارد و به همراه برخي امور جانبي ديگر، در مجموع هزينه‌ها را بالا مي‌برد. اين يک کار بسيار بزرگ، مهم و اولويت دار است. چراکه بحث هميشگي ما اين بوده که سهم سلامت از بودجه ناخالص ملي کم است. پس براي شروع اين کار بزرگ و همراهي با ادامه روند آن به سمت واقعي شدن قيمت‌هاي تمام شده مي‌رويم و اميدواريم در بودجه سال 94 اين موضوع را واقعي‌تر و بهتر ببينيم.

به نظر شما از روز شروع طرح استقبال مردم چطور بوده است؟

مردم که واقعا از زمان شروع طرح تحول سلامت و از15ارديبهشت به بعد با اين طرح همراه و از عملکرد آن راضي بوده‌اند. نکته اول اين است که پيش از اين مردم تمام ملزومات و لوازم مورد نياز خود را بيرون از بيمارستان تهيه مي‌کردند اما الان همه امکانات در خود بيمارستان‌هاي دولتي ارائه مي‌شود. نکته بعدي توانمندي و افزايش نقدينگي خود سازمان بيمه سلامت است که پرداخت‌هاي خود را به روز کرده است. به جرات مي‌توانم بگويم هم اينک ما هيچ اسناد رسيدگي شده‌اي نداريم که پول آن را پرداخت نکرده باشيم. يعني هر سندي را که تحويل دهند، طبق قانوني که به ما تکليف کرده‌‌ همان کار را انجام مي‌دهيم و پول همه اسناد رسيدگي شده پرداخت شده است.

اين پرداخت در چه زماني صورت مي‌گيرد؟

بلافاصله پس از تحويل سند 60 درصد را پيش پرداخت مي‌کنيم. بحثي که وجود دارد اين است که ما هم اکنون در بيمارستان‌هاي دولتي تقريبا به طور ميانگين 2/2 برابر هزينه‌هاي k را اضافه کرده‌ايم. پيش از اين بسياري از خدمات رايج در بيمارستان‌ها را با حداقل قيمت داشتيم. الان اين نمودار در مسيري قرار گرفته که به سمت پرداخت قيمت تمام شده حرکت مي‌کنيم. در واقع رضايت پزشکان تمام وقت شاغل در بيمارستان‌هاي دولتي حاصل شده است. در بخش خصوصي قبلا شکافي وجود داشت به اين شکل که حتي با وجود کاي(k)38هزار توماني، بازهم مبلغي به عنوان ما‌به‌التفاوت از مريض دريافت مي‌شد. اين قضيه به مرور با تقويت بيمه‌هاي تکميلي و ورود آن‌ها به صنعت بيمه کشور و به خصوص خريد اين خدمات از بيمارستان‌هاي خصوصي، شرايطي فراهم مي‌شود که براي بيمارستان‌هاي خصوصي هم بتواند مقرون به صرفه باشد تا ديگر مبلغي از مريض دريافت نشود.

يعني الان در اين يک هفته که از شروع طرح مي‌گذرد، استقبال جامعه پزشکي خوب بوده است؟

استقبال جامعه پزشکي در بيمارستان‌هاي دولتي که با ما سر و کار دارند خوب بوده است.

بيمارستان‌هاي خصوصي چطور؟ آنها طرف قرارداد شما هستند؟

در شهرستان‌ها حدود70درصد بيمارستان‌هاي خصوصي با ما قرارداد دارند. ولي در تهران اين رقم زير20درصد است. ما اعلام کرديم که در تهران هم اين آمادگي در بيمه سلامت وجود دارد که با بيمارستان‌هاي خصوصي عقد قرارداد و تعرفه را پرداخت کند.

آقاي دکتر به نظر شما اجراي کتاب تعرفه تا پايان سال چقدر مي‌تواند رضايتمندي را در جامعه پزشکي بالا ببرد؟ به عبارت ديگر تخمين شما از ميزان منفعت جامعه پزشکي چقدر است؟

ببينيد سهم سلامت از بودجه عمومي کشور حداقل بود. امسال به صورت ميانگين حدود 65درصد افزايش بودجه در رديف اعتبارات سازمان بيمه سلامت صورت گرفت،20درصد افزايش اعتبار در بودجه سنواتي وزارت بهداشت در سال 93 غير از 4800ميليارد تومان از محل هدفمندي يارانه‌ها صورت گرفت، 3 هزار ميليارد تومان از ارزش افزوده يک درصد و دو هزار ميليارد تومان ما به التفاوت نرخ دارو در نظر گرفته شد. در کنار اين مبلغ 2 هزار ميليارد تومان هم براي تقويت پزشک خانواده و نظام ارجاع شهري قرار گرفت که مجموع اين ارقام که در اختيار وزارت بهداشت است مي‌تواند سهم سلامت را از بودجه ناخالص دولت افزايش دهد. اين پول‌ها در اختيار بيمارستان‌ها و ارائه دهندگان خدمت و با سازو کاري که طراحي مي‌شود در حال پرداخت است. قطع به يقين ما هم رضايمتندي ارائه دهندگان خدمت و در نتيجه افزايش کيفيت خدمات را داريم. به طبع با انجام اين اقدامات مهم‌ترين هدف ما که رضايت مشتري‌ها و بيمه شدگان ما هستند محقق خواهد شد.

در زمينه جلب رضايت مردم تاکنون چه اتفاقي رخ داده است؟

مهم‌ترين کاري که انجام گرفته اين است که پرداختي از جيب مردم در بخش بستري به زير 10 درصد رسيده که اين يکي از اهداف قانون برنامه بوده که با اقداماتي که در طول سال 93 شکل گرفته تا امروز توانسته شرايط بسيار مطلوبي فراهم کند. اما نيازمند اين است که بتوانيم در کنار بسته‌هاي خدمتي، قيمت گذاري تعرفه‌ها و هم چنين همه ذي نفعان را در اين طرح به صورت اصولي و کار‌شناسي در نظر بگيريم که اين طرح آن طور که بايد ادامه يابد.

بيمه‌هاي تکميلي آن طور که انتظار مي‌رود همکاري دارند؟

آن بيمه تکميلي که تحت پوشش ما و با عنوان بيمه آتيه سازان حافظ است اعلام آمادگي کرده که در هر شرايطي حاضر به عقد قرارداد با بيمارستان‌هاي خصوصي ودولتي، پاراکلينيک‌ها و مطب‌ها باشد که بتواند همگام و همراه اين طرح باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.48094s, 19q