بايد به پزشکان احترام گذاشت

چرا به خاطر عده ای زیرمیزی بگیر،کل پزشکان را زیر سئوال می برید؟

۱۳۹۳/۰۸/۲۵ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 127440
چرا به خاطر عده ای زیرمیزی بگیر،کل پزشکان را زیر سئوال می برید؟

سلامت نیوز: چرا لبه تيز حملات به خاطر فرافکني نارسايي‌هاي موجود امر درمان، به سوي پزشکان بي‌دفاع و خدمتگزار و حتي در بسياري از موارد مظلوم وارد مي‌شود.چرا عملکرد درصد قليل پزشکان را به کل جامعه پزشکي تسري مي‌دهيد و از تبعات ناگوار آن بيمي نداريد. آنها که خطاکارند بايد مورد مواخذه قرار گيرند و محاکمه شوند تا نتيجه اعمال خود را حس کنند. روابط پزشک با بيمار برمبناي احترام، اعتماد، انصاف و قدرداني است و پزشکان نيز لازم است حال بيماران را رعايت کنند و سلامت پاداش گرانبهايي است که نصيب کمتر کسي مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، محمدمهدي حفيظي، عضو هيات‌مديره سازمان نظام پزشکي تهران بزرگ در سرمقاله روزنامه سپید نوشت: اين روزها به هر محفل و مجلسي که قدم بگذاريم، بحت اعلاميه‌هاي مختلف متوليان امر پزشکي و درمان نقل محافل است که همزمان با اعلان طرح تحول نظام سلامت به‌طور مکرر شماره تلفن‌هايي را در رسانه‌ها اعلام کرده‌اند. به پزشکان هشدار مي‌دهند و بيماران را ترغيب به پيگيري مي‌کنند. نه تنها اين موضوع در مجالس پزشکي مورد گفتگوست، بلکه بين مردم عادي و بيماران عکس‌العمل‌هاي مختلفي را باعث شده و اميدهايي را آفريده است.

مي‌خواستم بي‌تفاوت از کنار همه اين موضوعات بگذرم، زيرا که مي‌دانم سلامت در کنار است ولي به مصداق دو چيز طيره عقل است؛ دم فرو بستن به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشي، وظيفه خود دانستم به‌طور مجمل اشاراتي داشته باشم. شايد مقبول طبع آگاهان و دلسوزان جامعه پزشکي قرار گيرد و نظر صاحبنظران را جلب کند و دفاعي کرده باشم از جامعه پرافتخار پزشکي که اکثريت آنها خدمت به بيماران را وظيفه خود مي‌دانند.

طرح تحول نظام سلامت بعد از سال‌هاي بي‌اعتنايي و عدم‌توجه به واقعيات ملموس، حال که به مرحله اجرا درآمده است، مي‌تواند پس از رفع مشکلات و بازبيني مجدد راهگشا باشد و روزنه‌اي باشد که نور اميدي را جلوه‌گر سازد. ساليان طولاني باوجود تورم بالاي چهل درصد و افزايش هزينه‌ها در همه ابعاد پزشکي هيچ‌گونه تغييري در تعرفه‌هاي پزشکي حاصل نشده بود .

اين امر باعث نارضايتي و شکايت پزشکان به‌خصوص در تعرفه بيمه‌هاي مختلف شده بود و شکايت بيماران را نيز به همراه داشت. طرح جديد سلامت به‌خصوص در مورد بيمه‌ها مي‌تواند تاحدي حقوق از دست‌رفته پزشکان را جبران کند. اما برخورد ناروايي که به جامعه پزشکي روا مي‌شود و کلماتي توهين‌آميز مثل رشوه، تعطيلي مطب، لغو جواز طبابت و نظاير آن مي‌شود، شايسته نيست. به هر تخلفي بايد به‌طور قانوني برخورد و مطابق جرم، حکم داده شود.

روابط پزشک با بيمار برمبناي احترام، اعتماد، انصاف و قدرداني است و پزشکان نيز لازم است حال بيماران را رعايت کنند و سلامت پاداش گرانبهايي است که نصيب کمتر کسي مي‌شود. پس به آن افتخار مي کنيم و آن را پايدار نگه مي داريم.به زعم همه آگاهان و حتي متوليان امر درمان، جامعه فاخر پزشکي امروز ايران از چنان عظمت و سربلندي برخوردار است که مي‌تواند در دنيا مقامي بلند و افتخارآميز داشته باشد. سال‌هاي طولاني است که پزشکان ايراني دوشادوش پزشکان ممالک پيشرفته در عرصه پزشکي با جلوه‌اي درخشان به مردم خدمت مي‌کنند و با عملکرد ايشان از صرف ميليون‌ها دلار هزينه براي اعزام بيماران به خارج صرفه‌جويي مي‌شود.پزشکان ايراني دوشادوش رزمندگان، جهاد و ايثار کرده و فدايي داده‌اند، ماندن در ايران را با همه تنگناها و ناروايي‌ها به رفتن خارج ترجيح داده‌اند، در حوادث مختلف مثل زلزله، سيل، جنگ، بيماري به درمان بيماران پرداخته‌اند. در نقاط محروم و دورافتاده کمر همت به خدمت بسته‌اند. چگونه عملکرد اندکي زياده‌خواه، ناهماهنگ با اکثريت پزشکان، باعث شده است که اين زحمات و ايثارگري‌ها ناديده شود و جامعه پرافتخار پزشکي ايران مورد بي مهري قرار گيرند.

اگر عده‌اي قليل در معرض اتهام قرار گيرند، چرا در مقابل خدمات و ايثارگري‌هاي اکثريت پزشکان جامعه پزشکي مورد تقدير قرار نمي‌گيرد و گاهي به‌طور مستقيم و غيرمستقيم خدمات کل جامعه پزشکي زير سوال مي‌رود. انتشار بعضي از کاريکاتورها که جراحي را نشان مي‌دهد که با پنس جراحي مشغول درآوردن پول از جيب بيمار است، امري تاسف بار بوده و لازم است جامعه جراحان و نظام پزشکي برعليه آن اعلام جرم کنند. نحوه اطلاع‌رساني و جو بي‌اعتمادي و اهانت برخي افراد نه در شان نظام پزشکي و نه در شان جامعه پزشکي است.

چرا لبه تيز حملات به خاطر فرافکني نارسايي‌هاي موجود امر درمان، به سوي پزشکان بي‌دفاع و خدمتگزار و حتي در بسياري از موارد مظلوم وارد مي‌شود.

چرا عملکرد درصد قليل پزشکان را به کل جامعه پزشکي تسري مي‌دهيد و از تبعات ناگوار آن بيمي نداريد. آنها که خطاکارند بايد مورد مواخذه قرار گيرند و محاکمه شوند تا نتيجه اعمال خود را حس کنند. روابط پزشک با بيمار برمبناي احترام، اعتماد، انصاف و قدرداني است و پزشکان نيز لازم است حال بيماران را رعايت کنند و سلامت پاداش گرانبهايي است که نصيب کمتر کسي مي‌شود. پس به آن افتخار مي کنيم و آن را پايدار نگه مي داريم.

اکثريت پزشکان مايلند رابطه مالي بين آنها و بيماران قطع شود و وقتي احساس کنند حقوق آنها ايفاد مي‌شود، راضي ترند. حتي اکثريت آنها معتقدند وقتي رابطه مالي بين آنها و بيماران قطع و به طرق ديگر جبران شود، بيماران اعتماد بيشتري به آنها خواهند داشت و احترام آنها محفوظ تر خواهد ماند.

به‌طور مسلم اکثريت پزشکان خدمت به بيماران و محرومان را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و مي‌دهند و هيچ‌گاه ناسپاسي‌ها مانع خدمتگزاري آنها نخواهد شد.

پزشکان انتظار دارند در مقابل آن همه خدماتي که انجام مي‌دهند حقوق قانوني آنها رعايت و مورد اعتماد و احترام قرار داشته باشند. هر نوع بي‌اعتمادي از هرطرف، حتي پزشکان سبب بي‌اعتمادي مردم شده و خسران زياد به بار خواهد آورد. هوشيار باشيم که همواره با عملکرد خود اعتماد و احترام را محکم و با صلابت نگهداريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
عبداله
بادرود
آقای ......متخصص زنان حدودپنجاه میلیون به بالادرماه ازبیمارستان میگیره ولی بابت هرعمل ساده سزارین سه میلیون وپانصدهزارتومان میگیره اصلن یه پزشک که وضع مالی خوبی نداشته باشه پیداکنین خیلی هاشون دیگه الان خانواده شون رواروپاوامریکامیفرستن و مشکل ازماست که فکرمیکنیم کاری برامون میکنن کی کاری کنه نماینده ..... یادولت که ..... ومشکل اصلی خودشه
محمد
سلام
یه سوال داشتم واقعا پزشکان عزیز به چقدر درامد راضی می شن درامد پزشکان رو با متخصصین و نخبه های سایر رشته ها مقایسه کردین؟ قابل مقایسه میست ولی بازم آقایون ناراضی بوده و هستن
واقعا عده قلیلی زیر میزی می گرفتن؟
به خدا فقط عده خیلی قلیلی شاید نمی گرفتن که اگه الانم ازم بپرسین به خدا تو شهر خودمون که کسی رو سراغ ندارم
0.1543s, 21q