طرح سلامت كاركنان دولت امسال مصوب مي‌شود

۱۳۸۷/۰۷/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12757
طرح سلامت كاركنان دولت امسال مصوب مي‌شود
كامران باقري لنكراني  در جمع خبرنگاران، افزود: بر اساس اين مصوبه وزارت بهداشت در آيين‌نامه طرح سلامت كاركنان دولت، استانداردهاي موقعيت‌هاي شغلي مربوط به نحوه نشستن، نوع و ارتفاع صندلي براي مشاغل پشت ميزي همچنين براي گروه‌هاي ديگر شغلي كه در معرض ساير مخاطرات قرار دارند مانند كساني كه در آزمايشگاه‌ها كار مي‌كنند يا در معرض پرتوها يا صداهاي مختلف قرار دارند تدوين مي‌كند. دستگاه‌هاي دولتي نيز مكلف شدند كه اين استانداردها را طي يك برنامه زمان بندي شده در مجموعه تحت پوشش خود اجرا كنند.
وزير بهداشت گفت: تدوين استاندارهاي حرفه‌اي كاركنان دولت طي مدت كوتاهي در وزارت بهداشت انجام مي‌شود و اميدواريم با اجراي اين ضوابط در هر دستگاه لااقل شاهد مخاطرات حرفه‌اي در مشاغل دولتي نباشيم
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره ميزان عوارض ناشي از غير استاندارد بودن محيط هاي شغلي گفت: آمار دقيقي در اين زمينه نداريم چون تحقيق جامعي از اين نظر در كشور انجام نشده است اما مطالعات خوشه‌اي نشان داده است كه غير استاندارد بودن محيط هاي شغلي مشكلات اسكلتي و عضلاني قابل توجهي را در كشور به وجود آورده است.

* طرح پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان 10 سال ديگر اجرا مي‌شود

وي ادامه داد: ‌مصوبه ديگر شوراي عالي سلامت، اجراي پرونده الكترونيك سلامت و كلاً خدمات الكترونيك سلامت طي يك برنامه 10 ساله از سوي وزارت بهداشت بود كه البته دستگاه‌هاي ديگر مرتبط نيز موظف به همكاري در اين برنامه شدند، اجراي اين برنامه ملي كه بودجه‌هاي سنواتي آن نيز هر سال مصوب مي‌شود با همكاري بين بخشي امكانپذير است و در اكثر كشورهايي كه وارد اين عرصه شده‌اند، نوعاً طي يك دهه موفق به اجراي خدمات الكترونيك سلامت شده‌اند.
وي گفت: پايلوت طرح پرونده الكترونيك سلامت اكنون در چند شهر كشور از جمله بابلسر شروع شده است و درحال گسترش است.
وزير بهداشت ادامه داد: مصوبه ديگر شوراي عالي سلامت، ارتقاي استاندارد روغن خوراكي بود كه با همكاري موسسه استاندارد عملي مي‌شود و بر اين اساس به زودي استاندارد جديد روغن خانوارهاي ايراني تعريف مي‌شود.

*تبليغ روغن جامد در صدا و سيما ممنوع

وي گفت: همچنين قرار شد تا تبليغات رسانه‌اي مواد خوراكي در صدا و سيما بازبيني شود و در اين تبليغات به سلامت مردم هم توجه شود و مواد مضر سلامت مانند روغن جامد خوراكي كه مضر بودن آن كاملاً ثابت شده است تبليغ نشود، البته قرار شد متن اين بند از مصوبات شوراي عالي سلامت با همكاري صدا و سيما تدوين شود.
باقري لنكراني ادامه داد: بررسي و تدوين برنامه كاهش سموم محصولات گياهي با همكاري وزارت بهداشت و وزارت جهاد كشاورزي نيز از ديگر مصوبات شوراي عالي سلامت بود.
وزير بهداشت همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا شوراي عالي سلامت درباره اجراي پزشك خانواده در شهرها هم مصوبه داشت يا نه گفت: نه، چون بيشتر مصوبات اين شورا در مواردي است كه چند وزارتخانه در آن دخيل هستند، درباره طرح پزشك خانواده چون فقط 2 وزارتخانه بهداشت و رفاه مسئول هستند اين ظرفيت وجود دارد كه بدون نياز به مصوبه جديد كار را گسترش دهيم و در اين زمينه با مسئولان وزارت رفاه در حال مذاكره هستيم.

* درمان رايگان 5 نوع سرطان و خدمات غير بيمه‌اي بيماران خاص از سوي وزارت بهداشت

باقري لنكراني همچنين خبر داد كه با تخصيص اعتبار لازم،‌30 مركز براي ارائه خدمات رايگان به 5 نوع سرطان شايع در كشور تعريف شد و قرار شد خدماتي كه تحت پوشش بيمه نيست با استفاده از اين اعتبار از سوي وزارت بهداشت به صورت رايگان ارائه شود، همچنين ارائه رايگان برخي خدمات درماني مورد نياز بيماران هموفيلي، تالاسمي و درمان هپاتيت ناشي از مصرف فرآورده‌هاي خوني سال‌هاي گذشته نيز از همين محل ارائه مي‌شود.

* برنامه ملي سلامت سالمندان از سال آينده اجرا مي‌شود

وي همچنين با توجه به فرارسيدن روز سالمند، گفت: بسته خدماتي مربوط به سالمندان تدوين شده است و تاكنون در 42شهرستان كشور پايلوت شده است. اكنون در حال جمع بندي نتايج اين برنامه هستيم تا به صورت يك برنامه كشوري اجرا شود، اين خدمات فقط مراقبت‌هاي جسمي سالمندان را شامل نمي‌شود بلكه نيازهاي عاطفي و روحي آنان را هم پوشش مي‌دهد.
وي گفت: اعتبارات مربوط به اجراي اين برنامه كشوري در بودجه سال 88 لحاظ مي‌شود. همچنين اين طرح در برنامه توسعه پنجم كشور نيز مصوب خواهد شد.

* ضرر 50 ميليارد توماني يك شركت خارجي به علت توليد داروي مشابه در ايران

وزير بهداشت درباره ايجاد پالايشگاه خون كشور نيز گفت: در شرف عقد قرارداد آن هستيم اما به طور كلي در مقوله دارو و تجهيزات پزشكي با فشارهايي از اطراف مواجه هستيم، به عنوان مثال يكي از شركت‌هاي خارجي وارد كننده دارو به ايران با توليد آن دارو در كشور 50 ميليارد تومان از وارداتش به كشور ما كم شد به همين خاطر تلاش خود را شروع كرده تا با جوسازي و مصاحبه‌هاي مطبوعاتي از طريق افراد خاص بر فضاي كشور براي كسب سود بيشتر تاثير بگذارد بنابراين رسانه‌ها در انتقال اين نوع مطالب بايد مواظب پشت صحنه آن هم باشند.
وي درباره مصوبه اخير مجلس مبني بر افزايش ظرفيت رشته‌هاي دانشگاهي گفت: اين مصوبه فعلاً در حد كليات است و بايد ببينيم جزئيات اين قانون چه خواهد بود اما درباره رشته‌هاي علوم پزشكي كه مسئوليت بنده به آن مربوط است بايد بر اساس نياز جامعه و بازار كار در اين مورد تصميم گيرد كرد و نبايد در اين زمينه بي‌گدار به آب زد.
وي گفت: در مجلس پنجم قانوني تصويب شد كه بر اساس آن مي‌بايستي ظرفيت رشته‌هاي پزشكي كم شود، در هر صورت ما تابع قانون هستيم اما در سال‌هاي اخير با توجه به نياز جامعه ظرفيت برخي رشته‌ها كم شد و ظرفيت برخي رشته‌ها كه مورد نياز كشور بود مانند كارداني فوريت‌هاي پزشكي كه از 42 نفر به هزار نفر افزايش يافت بيشتر شد، همچنين رشته بهداشت دهان و دندان نيز از جمله رشته‌هايي بودكه در سا‌ل‌هاي اخير افزايش ظرفيت داشت به هر حال افزايش ظرفيت رشته‌ها بار مالي هم دارد كه بايد در تصويب قانون به آن توجه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89709s, 18q