سند چشم انداز 20 ساله ميثاق كاري وزارت بهداشت است

۱۳۸۷/۰۷/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12758
سند چشم انداز 20 ساله ميثاق كاري وزارت بهداشت است
كامران باقري لنكراني در مراسم توديع مهدي فتحي و معارفه عباس فتحي، رؤساي سابق و جديد دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني ايران، افزود: سند چشم انداز 20 ساله كشور ميثاق بزرگ كار دولت است، در اين سند ملي بر رشد علم، تكنولوژي و آموزش و تحقيقات تاكيد شده است به نحوي كه تا سال 1404 جامعه‌اي سالم و سرشار از رفاه و ثروت داشته باشيم.
وي ادامه داد: براي رسيدن به اين هدف بايد بهداشت و سلامت مردم را ارتقا دهيم و با تكيه بر ارزش‌هاي اسلامي به اين اهداف تعيين شده برسيم، همه تلاش‌ها بايد هدفمند باشد و هر كدام از ما در نظام سلامت در هر پست و منصبي كه باشيم چه وزير، چه رئيس دانشگاه، رئيس بيمارستان يا مدير گروه آموزشي بايد ببينيم براي رسيدن به اين اهداف ملي چه قدمي مي‌توانيم بر داريم.
وي گفت:بايد از روزمرگي‌ها جدا شويم به قله‌ها بينديشيم، بايد دين خودمان را به كشورمان ادا كنيم، مهم نيست، چه كسي مي‌رود و چه كسي مي‌آيد. اين آمد و رفت‌ها طبيعت مديريت است.
وي افزود: دانشگاه علوم پزشكي ايران با 5/6 ميليون نفر جمعيت تحت پوشش به اندازه يك كشور افراد تحت پوشش دارد، كشورهاي زيادي هستند كه حتي نصف اين جمعيت را هم ندارند، كشور اتريش با 5/7 ميليون نفر جمعيت فقط يك ميليون نفر از جمعيت تحت پوشش اين دانشگاه بيشتر جمعيت دارد.
وزير بهداشت گفت: داشگاه علوم پزشكي ايران ظرفيت بزرگي براي ارتقا دارد و چون از زمان تاسيس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ادغام آموزش پزشكي در نظام خدمات، تاسيس شده انتظار بيشتري از آن مي‌رود كه عنوان مدل موفق ادغام معرفي شود، خدمات آن به علت استفاده از توان دانشگاه ارتقا يابد و آموزشي و تحقيقاتي آن هم متناسب با نياز جامعه باشد.
وي افزود: در اين دانشگاه بايد شاهد تحول آفريني باشيم، نوشتن مقاله كار بدي نيست، خيلي هم خوب و لازم است اما بايد فراتر از آن گام برداريم و براي سلامت مردم كشورمان كاري اثرگذار كنيم، كاري كه نه تنها در كشور بلكه در دنيا تحول آفرين باشد.
باقري لنكراني گفت: در اين مسير هر كس نتواند هويت علمي خود را اثبات كند، كنار گذاشته مي‌شود، حتي افراد با سابقه نيز از اين قاعده مستثني نيستند.
وي اظهار اميدواري كرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشكي ايران بتوانند مدل نمونه مديريت سلامت در كشور را به نام خود ثبت كنند.
وي افزود: دكتر فتحي در سال 84 كه از او خواستم مسئوليت دانشگاه علوم پزشكي ايران را بپذيرد ابتدا نپذيرفت و گفت كارهاي علمي، آموزشي و تحقيقاتي خود را مي‌خواهد ادامه دهد. وقتي اصرار كردم شرط گذاشت كه هر وقت خواست بتواند استعفا بدهد و من پذيرفتم، يك ماه پيش دكتر فتحي پيش من آمد و شرط خود را يادآور شد و خواست برود و من هم با تلخي پذيرفتم.
با كناره گيري مهدي فتحي، عباس حسني، رئيس فعلي اورژانس كشور، با حكم وزير بهداشت به سمت سرپرست دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي-درماني ايران منصوب و معرفي شد.
فتحي در اين مراسم با شرح گزارش كاملي از فعاليت‌هاي 3 ساله خود در اين دانشگاه گفت:‌ همه شاخص‌هاي بهداشتي، درماني، آموزشي و مالي دانشگاه ايران در اين مدت ارتقا يافته است و همه اين موفقيت‌ها محصول كار تيمي و همكاري دوستانم در اين دانشگاه بود.
وي افزود: تاسيس رشته طب سنتي، ايجاد شعبه بين‌المللي دانشگاه در قشم، تاسيس باشگاه استعدادهاي درخشان، ايجاد مركز تحقيقات گوارش، مركز تخقيقات پرستاري، شبكه بهداشت روان، مبارزه موفقيت‌آميز با بيماري وبا و آنفلوانزاي پرندگان، ‌افزايش 400 تخت مراقبت‌ ويژه، افزايش 100 تخت جديد سوختگي، تصويب ايجاد يبمارستان 150 تختخوابي سوختگي در اتوبان همت، كلنگ زني بيمارستان 400 تختخوابي فيروزآبادي در شهرري، شروع ساخت بيمارستان 300 تختخوابي امام حسين در شهريار، كاهش بدهي دانشگاه از 159 ميليارد تومان به 11 ميليارد تومان، آموزش پرسنل دانشگاه در حوزه‌هاي مختلف براي بهبود خدمت رساني به مردم، شروع ساخت پروژه تكميل مجتمع 5 دانشكده مختلف در كنار هم، ساخت كتابخانه مركزي دانشگاه،‌ تكميل خوابگاه دانشجويي نواب، نوسازي اورژانس بيمارستان‌هاي 7 تير، فرديس كرج، طراحي بيمارستان 200 تختخوابي شهريار، مهر شهر كرج،‌ ايجاد 10 پايگاه جديد اورژانس با 115دستگاه آمبولانس تا پايان امسال همه از جمله موفقيت‌هاي اين دانشگاه طي 3 سال گذشته است كه بودجه همه اين برنامه‌ها نيز مصوب شده است و فقط نيازمند پيگيري است.
عباس حسني، كه هنوز مسئوليت اورژانس كشور را نيز به عهده دارد در اين مراسم بر سلامت محوري در همه برنامه‌هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران تاكيد كرد و آن را تنها راه توسعه و پيشرفت در نظام سلامت دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16431s, 18q