لایحه تبلیغات پزشکی به مجلس می‌رود

۱۳۹۳/۰۸/۲۸ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 127848

سلامت نیوز: وزیر فرهنگ گفت: برقراری پیوند بین حوزه‌های سلامت و فرهنگ، موضوعی است که با ابتکار وزیر بهداشت محقق شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در نشست امضای تفاهم‌نامه فرهنگ جامع سلامت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به‌مناسبت هفته کتاب در محل ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بحث کتاب و کتابخوانی از مهمترین مباحث در حوزه فرهنگ است و هفته کتاب فرصت مناسبی است که اهل علم، ادب، فضل و هنر بیشتر به این مقوله بپردازند.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه، افتخار ما این است که معجزه بزرگ پیامبر (ص) کتابی است که بزرگ‌ترین درس زندگی را در همه ابعاد مادی و معنوی به ما می‌آموزد، گفت: نقش مهم کتاب و مطالعه در تربیت دانشمندان بزرگ و سرشناس ایرانی بر کسی پوشیده نیست.

جنتی خاطرنشان کرد: برقراری پیوند بین حوزه‌های سلامت و فرهنگ، موضوعی است که از سال‌ها قبل به آن می‌اندیشیدیم که خوشبختانه در این دوره با ابتکار دکتر هاشمی، این مسئله محقق شد و مقوله فرهنگ مورد توجه قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه، تمام پیشرفت‌های علمی در حوزه های مختلف از جمله پزشکی، مرهون مطالعات، تحقیقات و پژوهشهایی بوده که در خواندن کتاب‌ها متبلور است، افزود: باعث افتخار ماست که کتاب قانون، تالیف شخصیت برجسته‌ای چون بوعلی سینا، مبنای استفاده اکثر اندیشمندان عصر حاضر قرار می‌گیرد.

جنتی با اشاره به اینکه در حوزه کتاب در چند بخش می‌توانیم با وزارت بهداشت تعامل و هم‌افزایی خوبی داشته باشیم، گفت: یکی بحث آگاهی بخشی عمومی در حوزه سلامت است که باید با انتشار کتب در این زمینه افزایش پیدا کند و دیگری ارتقای فرهنگ عمومی کادر پزشکی و پیراپزشکی علاوه بر آگاهی‌های علمی آن‌هاست.

وی تاکید کرد: در زمینه اخلاق حرفه‌ای و آشنایی با مبانی ارزشی، صاحب فرهنگ غنی هستیم و ایجاد کتابخانه‌هایی در دانشکده‌های علوم پزشکی به ارتقای فرهنگ و مبانی اسلامی و اخلاقی کادر پزشکی و پرستاری کمک موثری می‌تواند کند.

وزیر ارشاد گفت: امیدوارم که با حمایت وزارت بهداشت و همراهی وزارت ارشاد، از نویسندگان، مترجمان و ناشران در حوزه سلامت پشتیبانی کنیم و بتوانیم انتشار کتاب‌های علمی پزشکی را گسترش دهیم.

ضرورت تاسیس کتابخانه ملی پزشکی

جنتی با تاکید بر این‌که ایجاد کتابخانه‌های تخصصی و گسترش آن‌ها، ارتقای علمی استادان و دانشجویان را موجب می‌شود، گفت: باید نسبت به توسعه کتابخانه‌های ملی تخصصی پزشکی توجه ویژه داشته باشیم.

وزیر ارشاد اذعان داشت: در سال گذشته 66 هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شد که 35 هزار عنوان چاپ اول بوده و بخش قابل توجهی از این تعداد در حوزه سلامت منتشر شده است.

وی با اشاره به اینکه، برخوردار نبودن از دانش تخصصی در کتاب‌های حوزه سلامت ایجاب می‌کند که کمیته‌ای مشترک جهت اظهار نظر و بررسی‌های تخصصی تشکیل شود، افزود: همانطور که در حوزه‌های دین و کتاب کودک و سایر حوزه‌ها هیات نظارت بر کتاب داریم، ضروری است که در حوزه سلامت نیز هیاتی تخصصی تشکیل و بر این موضوع نظارت کنند، که وزارت ارشاد آمادگی کامل خود را در تحقق این امر اعلام می دارد.

لایحه تبلیغات پزشکی آماده تقدیم به مجلس

وزیر ارشاد در ادامه افزود: در حوزه تبلیغات پزشکی و ماهواره‌ای که سلامت جامعه را تهدید می‌کند، لایحه قانون تبلیغات آماده شده که با تقدیم به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن می‌توان مانع از تبلیغات واهی در حوزه سلامت شد.

براساس گزارش وزارت بهداشت، جنتی در پایان خاطرنشان کرد: برای اعتلای سطح سلامت جامعه می توان از حوزه‌های سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، نشریات طنز و مطبوعات استفاده کرد و بدین ترتیب گامی در جهت ارتقای سواد سلامت مردم برداشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91875s, 18q