رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور:

آگاهی از قوانین، قصور پزشکی را کاهش می‌دهد

۱۳۹۳/۰۸/۲۸ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 127875

سلامت نیوز: رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به افزایش موارد شکایت از کادر درمانی کشور گفت: افزایش اطلاع و آگاهی از قوانین مربوط به حرفه پزشکی و پرستاری مانع ایجاد بسیاری از مشکلات و قصور توسط کادر درمانی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، احمد شجاعی در کنفرانس یک‌روزه آموزه‌های پزشکی قانونی برای کادر پرستاری مراکز درمانی که به همت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی برگزار شد، افزود: با افزایش آگاهی مردم از قوانین و مقررات درصد شکایت از پزشکان و به طور کلی کادر درمان طی سال‌های اخیر افزایش یافته است به نحوی که در گذشته شکایتی از پرستاران وجود نداشت اما امروز نه تنها پزشکان بلکه سایر اعضای کادر درمانی از جمله پرستاران نیز در صورت قصور مورد شکایت مردم قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به بررسی 127 پرونده شکایت از پرستاران در کمیسیون‌های پزشکی قانونی طی سال گذشته اظهار کرد: آمار شکایت از پرستاران در سال گذشته با افزایش مواجه بوده‌است هر چند تعداد قابل توجهی از این شکایات پس از بررسی به تبرئه پرستاران منتهی شده‌است. البته در بسیاری از پرونده‌های قصور پرستار به عنوان کارشناس، شاهد و یا متهم ورود پیدا می‌کند.

شجاعی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات ایجاد شده برای کادر درمان عمدتا به دلیل عدم آگاهی از قوانین و مقررات است، افزود: با توجه به اینکه آگاهی مردم از قوانین رو به افزایش است در آینده احتمال شکایت از کادر درمان نیز بیشتر خواهد شد به نحوی که اگر کوچک‌ترین خطایی در طول درمان مشاهده شود به راحتی از آن نمی‌گذرند و اینجاست که قشر زحمتکش پرستار باید پاسخگوی شکایات نیز باشد.

وی عنوان کرد: در صورتی که اعضای کادر درمان از جمله پرستاران از قوانین آگاهی داشته باشند و وظایف خود را به خوبی انجام دهند در زمان شکایات از هر گونه اتهامی تبرئه خواهند شد؛ مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور نیز به منظور ارتقای سطح آگاهی و اطلاع پرستاران از قوانین مربوط به حرفه خود اقدام به برپایی این دوره آموزشی کرده است.

شجاعی با تأکید بر اینکه برپایی نشست‌های علمی و کاربردی بسیار مفید و ضروری است، تاکید کرد: هرچند وظیفه سازمان پزشکی قانونی رسیدگی به پرونده‌های شکایت و قصور پزشکی است اما با برپایی این دوره‌ها به دنبال آن است که جامعه پزشکی از هر گونه خطا، تهمت و افترا مبرا باشد و با بیان مشکلات و موارد شکایت مردم از کادر درمان به افزایش آگاهی این قشر کمک می‌کند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به اینکه حرفه پزشکی بسیار حساس بوده و کوچک‌ترین اتفاقات در آن مورد توجه عموم مردم است گفت: در گذشته حرفه پزشکی شغل محسوب نمی‌شد اما از زمانی که به عنوان شغل مطرح شد تبعات و حساسیت‌های زیادی را نیز ایجاد کرد. بنابراین هدف آن است که این شغل همچنان شرافتش را حفظ کند، دید مردم نسبت به آن مثبت باشد و همکاران با سلامت و دقت به فعالیت بپردازند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شورش
ما تو شهرمون فقط یه یزی از قانون پزشکی یاد گرفتیم طبق قانون .... و ماده .... ایجاد هرگونه هیاهو و جنجال 74 ضربه شلاق و مشت و لگد دارد. پس بی زحمت خفه شو و اعتراض نکن. چونکه آخرش خودت گیری و وما باید بهت رضایت بدیم.
نیم ساعت معطل پذیرش بودم واسه مریض بدالم تو اورژانس. نگا میکنم آغا رفته شام بخوره. خوب اگه میدونه گرسنست قبل شیفتش بخوره . لااقل یکی رو جای خودش بگذاره. آدمم. عاطفه دارم. مرضم داره زجر میکشه. مجبورم داد بزنم. مامور میاد میگه عکست رو ثبت کردیم. یه بار دیگه این اتفاق بیفته میدونیم باهات چیکار کنیم.
7.48318s, 20q