واكنش سازمان جهاني بهداشت به بحران توزيع لبنيات آلوده به ملامين درچين

۱۳۸۷/۰۷/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12792
واكنش سازمان جهاني بهداشت به بحران توزيع لبنيات آلوده به ملامين درچين
به گفته يكي از كارشناسان سازمان،‌علت اين تاخير تاكنون به اين خاطر بوده كه پيش از بحران توزيع محصولات لبني آلوده در چين تصور نمي‌شد كه اين ماده شيميايي در موارد خوراكي وجود داشته باشد.

پيترمن ايمبارك، متخصص سلامت مواد غذايي در سازمان جهاني بهداشت طي گفتگويي با خبرگزاري فرانسه اظهار داشت: تا جايي كه من مي‌دانم، اتحاديه اروپا،‌هنگ كنگ و نيوزلند درست در چند هفته اخير محدوديت موقت 5/2 ميلي گرمي در هر كيلوگرم از محصولات غذايي با محدوديت كمتر از يك ميلي گرم در هر كيلوگرم از مواد غذايي مصرفي كودكان را اعمال كرده‌اند.

وي افزود: ملامين در واقع ارتباطي با زنجيره موادغذايي ندارد و به همين دليل است كه تاكنون در سطح جهاني هيچ استانداردي براي مصرف آن تعيين و در نظر گرفته نشده است.

وي تاكيد كرد: ميلياردها محصول شيميايي وجود دارد كه در شرايط عادي و معمول نبايد در موادغذايي وجود داشته باشند و بنابراين اعمال محدوديت براي تمام مواد شيميايي از سوي سازمانهاي مسوول بهداشت موادغذايي، امري غيرممكن است.

ايمبارك در تشريح اين مطلب افزود: استانداردهاي بهداشتي تنها براي مواد شيميايي و عناصري مقرر مي‌شوند كه وجود آنها در محصولات غذايي شناخته شده است؛ چرا كه در طول پروسه توليد اين محصولات وجود دارند كه از جمله آنها مي‌توان به آفت كش‌ها اشاره كرد.

بر اساس اين گزارش، ملامين اگر در مقاير بسيار پايين و اتفاقي وارد مواد غذايي شود سمي و خطرناك نيست و بدون آسيب رساندن به ارگانيسم‌هاي بدن از بين مي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.48138s, 18q