فانتزي پولدار شدن

۱۳۸۷/۰۷/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12804
فانتزي پولدار شدن
 اما در اين بين محققان متوجه شده‌اند برخي خصوصيات فردي هم در پولدار شدن افراد تاثير دارد. نمونه‌اش دو تحقيق جديد است كه نشان مي‌دهد بعضي چيزها كه ظاهرا بي‌ربط به‌نظر مي‌رسند، مي‌توانند به هم ربط داشته باشند. اگرچه ظاهرا اين مطالعات فانتزي به‌نظر مي‌رسند اما از تحقيقاتي اين چنين، حداقل مي‌توان به نگاه جديدي درباره پيچيدگي‌هاي وجود انسان دست يافت.

اگر قد بلندي داريد، مطمئن باشيد كه دير يا زود صاحب ثروت زيادي خواهيد شد. لابد مي‌پرسيد قد چه ربطي به ثروت دارد؟ ربطش همين تحقيقي است كه اخيرا محققان آمريكايي نتايجش را منتشر كرده‌اند؛ منظور همان بررسي Gallup-Healthways Well-Being Index است.

 آنها مي‌گويند: افراد بلند قد به‌طور متوسط از افراد كوتاه قد خوشحال‌تر هستند چراكه به ازاي هر اينچ (حدود 5/2 سانتي متر) بلندي قد، ميزان درآمدشان هم تا 4 درصد بيشتر است. به همين علت هم افراد بلند قد، بيشتر از ديگران شادي و لذت را تجربه كرده و كمتر دچار عصبانيت، ناراحتي و فشار روحي مي‌شوند. در ضمن اين افراد درد جسمي كمتري را هم تجربه مي‌كنند. جالب است بدانيد اين محققان متوجه شده‌اند مرداني كه قدشان بالاتر از ميانگين جامعه است نسبت به گروهي كه قدشان كمتر از ميانگين است، 29درصد افزايش در آمد داشته و به همين نسبت هم از زندگي خود رضايت بيشتري دارند.

به‌خودتان نمره بدهيد

آنها در اين بررسي از مردان و زنان خواستند ميزان رضايت خود از زندگي‌شان را از صفر تا 10 نمره بدهند. جالب است بدانيد مرداني كه قد بلندتري نسبت به ميانگين جامعه داشتند، به‌خودشان حدود  يك هفتم درجه، بالاتر از افراد كوتاه قد نمره دادند. اما اين اختلاف در زنان حدود يك دهم درجه بود. البته مسلما مردان و زنان قد كوتاهي هم هستند كه بسيار از زندگي خود راضي بوده و بر عكس زنان و مردان قد بلندي هم هستند كه از زندگي خود ناراضي باشند، اما اين اختلاف در اغلب كساني كه به پرسشنامه پاسخ داده بودند وجود داشت.

 اگر چه در آمد نقش مهمي در رضايت از زندگي افراد بازي مي‌كند اما احتمالا عوامل ديگري هم غير از درآمد افراد وجود دارد كه بر رضايت آنها از زندگي و شادي‌شان تاثير بگذارد. يكي از اين عوامل تحصيلات است. بررسي‌ها نشان داده مرداني كه دبيرستان را تمام نكرده‌اند قدشان دست كم 5/2 سانتي متر كمتر از ميانگين جامعه و 5 سانتي متر كمتر از دانشگاه رفته‌هاي جامعه است. البته در مورد خانم‌ها هم اين تفاوت در حد خيلي كمتري وجود دارد.
نسل جديد، قد بلند‌تر است!

يكي از نكات جالبي كه در اين قضيه وجود دارد اين است كه افراد بلند قد معمولا جوان‌تر از بقيه هستند چرا كه در جامعه آمريكا كه اين بررسي در آنجا انجام شده، نسل جديد، قد‌بلند‌تري نسبت به گذشته دارند. در اين بررسي حتي وضعيت ازدواج افراد هم در نظر گرفته شد.

اگر چه با در نظرگرفتن اين قضيه از ارتباط قد و رضايت زندگي كم شد اما با اين حال مشخص شد كه افراد بلند قد حتي زندگي خانوادگي بهتري نسبت به بقيه دارند و شايد همين قضيه هم در رضايت آنها از زندگي بي‌تاثير نباشد. در واقع بلندي قد بدون اثرش بر درآمد، تحصيلات و زندگي خانوادگي؛ يك جو هم ارزش ندارد!( اين هم براي دلخوشي كوتاه قد‌ها!) محققان مي‌گويند علت بهتر بودن وضع قد بلند‌ها در جامعه اين است كه نه تنها درآمد بيشتري دارند بلكه تحصيلات بهتر، كار و شغل بهتر و احتمالا زندگي خانوادگي شاد‌تري دارند. البته لازم است بررسي‌هاي بيشتري انجام شود تا معلوم شود چرا بلند قد‌ها بيشتر از بقيه افراد مي‌توانند از قواي شناختي خود استفاده كرده و عملكرد بهتري داشته باشند.

ژنتيك سرنوشت را نمي‌سازد

متخصصان دانشگاه پرينستون معتقدند كه اين امر به دوران كودكي افراد بلند قد برمي‌گردد. اگر در كودكي تغذيه بچه‌ها خوب باشد، از شر بيماري‌هاي دوران كودكي در امان مانده و رشد بهتري خواهند داشت. به همين ترتيب خواهند توانست از توانايي‌هاي خود تا حدي كه ژنتيك آنها اجازه ‌مي‌دهد، كمال استفاده را ببرند. بلندي و كوتاهي ژنتيك به تنهايي قادر نيست تاثيري بر سرنوشت افراد و خانواده آنها بگذارد بلكه در واقع قد معياري است كه نشان مي‌دهد سلامت فرد در چه حد و اندازه‌اي بوده است. اگر تغذيه و بيماري‌ها بر قد افراد اثر خوبي گذاشته باشد، يعني فرد سالم‌تر باشد در بزرگسالي هم زندگي مرفه و بهتري خواهد داشت و بالعكس اگر تاثيرات محيط مانند بيماري و سوء تغذيه باعث كوتاهي قد و اختلال در سلامت كسي شود، احتمالا نخواهد توانست از حداكثر قواي شناختي خود در زندگي استفاده كند و زندگي مرفه و شادي هم در انتظار او نخواهد بود!

خوب بخور تا پولدار شوي!

اگر در كودكي تغذيه خوبي داشته‌ايد طالع شما روشن است و در آينده نزديك ثروتمند خواهيد شد. اشتباه نكنيد قصد ما فالگيري و كف بيني نيست. اين هم نتيجه تحقيقي است كه چندي پيش در مجله لانست به چاپ رسيد. اين تحقيق نشان داده كه تغذيه كودكان با غذاهاي مقوي مي‌تواند ميزان درآمد آنها را در سنين بزرگسالي به‌طور قابل توجهي افزايش دهد.

شواهد نشان مي‌دهد بچه‌هاي خانواده‌هاي ثروتمند در بزرگسالي قوي‌تر و متمول‌تر از
 همسالان خود در خانواده‌هاي فقيرتر هستند، اما علت اين روند هنوز مبهم است. تغذيه، تحصيل، محيط اقتصادي و خدمات اجتماعي كه دولت ارائه مي‌كند؛ همگي مي‌توانند در اين قضيه نقش داشته باشند اما چيزي كه در درازمدت در مطالعه‌اي ميان روستاييان گواتمالا به دست آمد، نشان داد كه تغذيه تنها متغيري است كه در خانواده‌هاي مختلف متفاوت است. اين مطالعه كه توسط مؤسسه بين‌المللي تحقيقات خط‌مشي غذايي، در طول 3 دهه ميان پسر بچه‌هاي گواتمالايي انجام شد، نشان داد كودكاني كه پس از تولد تغذيه خوبي داشتند، در بزرگسالي درآمد بيشتري نسبت به سايرين – كه تغذيه مناسبي نداشتند- كسب مي‌كردند. جالب است بدانيد تفاوت درآمد آنها چيزي حدود دو برابر بود!

با مداخله و دادن مكمل‌هاي غذايي خيلي قوي به گروهي از كودكان( از 1969 تا 1977)، هم نتايج تاييد شد؛ يعني بعد از 3 دهه مشاهده شد كساني كه بهترين تغذيه را تا سن 3سالگي ( و نه بعد از آن) داشتند، به‌طور متوسط ساعتي 50درصد بيش از ساير كودكان روستا درآمد داشتند. بنابر اين مطالعه، بهبود تغذيه كودكان تا 3سالگي مي‌تواند يك سرمايه‌گذاري مطمئن براي رشد اقتصادي خانواده در آينده باشد.

گول پولتان را نخوريد!


با تمام بررسي‌هايي كه در اين مورد انجام شده هنوز هم هيچ آدم عاقلي وجود ندارد كه بگويد پول شادي و خوشبختي مي‌آورد. پول در كنار سلامت، تفاهم در زندگي خانوادگي و رضايت شغلي مي‌تواند افراد را خوشحال و خوشبخت كند، نه به تنهايي. يكي از محققان دانشگاه پرينستون به نام دانيل كاهنمان كه در سال 2002 جايزه نوبل را براي به‌كارگيري اصول روانشناسي در اقتصاد به او دادند، معتقد است كه «قطعا اين يك توهم است كه فكر كنيم پول شادي مي‌آورد.»

ممكن است تصور شود هر كه در آمد بيشتري دارد بيشتر براي تفريح و ورزش وقت مي‌گذارد، اما اين چنين نيست و متأسفانه كساني‌كه در آمد بيشتري دارند فكر مي‌كنند بيشتر بايد براي كار و سفر وقت بگذارند و به همين علت كمتر براي تفريح وقت گذارده و شادي كمتري را تجربه مي‌كنند. علاوه بر اين برخي تحقيقات هم نشان داده كه هرچه افراد ثروت بيشتري داشته باشند، تحت فشار افكار منفي و نگراني بيشتري هستند و نمي‌توانند به همين راحتي بي‌خيال و شاد باشند. اينجاست كه بايد به ياد توصيه‌هاي بزرگان افتاد: پول شادي نمي‌آورد اما قناعت چرا!
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6798s, 18q