شان جامعه پزشکی باید حفظ شود

۱۳۹۳/۰۸/۳۰ - ۱۸:۵۳ - کد خبر: 128077

سلامت نیوز: معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: از کلیت طرح تحول نظام سلامت حمایت می کنیم و سازمان نظام پزشکی نیز باید در چارچوب قانون و حمایت از حق مریض و پزشک، در راستای احقاق حق واقعی آنها کار کند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در چهارمین همایش کشوری مسئولان انتظامی سازمان نظام پزشکی که در مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: بحث پزشکی و طبابت فی نفسه امری مقدس است که عقلا و شرع انور نیز به سختی کار و پرخطر بودن و استرسی که در آن نهفته است اذعان دارند.

وی با اشاره به اینکه آحاد جامعه باید شان جامعه پزشکی را رعایت کرده و از آن صیانت کنند ؛افزود: دو مطلب از نگاه آحاد جامعه در خصوص پزشکان مغفول مانده است که یکی میزان ساعات کاری پزشکان و دیگری سرپابودن آنها و نداشتن زمان استراحت است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه اگر پزشکان پرکارترین افراد نباشند یکی از گروههایی هستند که ساعت کاری آنها در طول شبانه روز زیاد بوده و زمان استراحت مشخصی حتی در هنگام مسافرت خود ندارند، اظهار داشت: پزشکان از زمانی که مریض در کنار آنهاست و برایش نسخه تجویز می کنند تا هنگامی که بهبودی بیمار حاصل شود؛ در نگرانی و استرس به سر می برند.

محسنی اژه ای به مخاطبان جامعه پزشکی اشاره کرد و بیان داشت: پزشک سر و کارش با انسان قبل از تولد او تا لحظه مرگش است و از طرفی با فردی مواجه است که یا خودش بیمار است و ازدرد رنج می برد و یا همراهان او درنگرانی و اضطراب به سر می برند .

وی به نقش پزشک در تسکین آلام بیمار و همراهانش تاکید کرد و اظهار داشت: حتی اگر الزاما پزشک نتواند بیمار را درمان کند اما در کاهش استرس و رنجهای بیمار نقش بسزایی دارد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه به حفظ شان و جایگاه پزشکان در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: ابتدا باید خودپزشکان از حرمت و جایگاه خود صیانت کنند و سازمان نظام پزشکی نیز به لحاظ وظیفه ذاتی و مشورتی که میتواند به سایر سازمانهای ذیربط بدهد در جهت ارتقاء سلامت ، پیشرفت امور پزشکی و تدوین لوایح و مقررات و آیین نامه های بهتر با سایر مجموعه های مرتبط با پزشکی کوشا باشد.

وی همچنین به مسئولیت سازمان نظام پزشکی در زمینه نوع نگاه مردم به جامعه پزشکی از حیث تامین تجهیزات و داروهای مورد نیازدرعرصه سلامت اشاره کرد و اذعان داشت: سازمان نظام پزشکی در این زمینه بی مسئولیت نیست و می تواند کمک کننده هم باشد.

محسنی اژه ای با بیان اینکه ارتباط نزدیکی بین قوه قضائیه و جامعه پزشکی برقرار است، افزود: این امر حاصل کار سالیان متمادی است و قوانین نیز به تصویب رسیده است اما هنوز جا دارد تا بررسی های لازم روی آن انجام شود تا اگر فرآیندی دچار اشکال است ؛اصلاح شود.

به گفته وی، طرح تحول سلامت در جهت صیانت و خدمت کار می کند و از کلیت آن حمایت می کنیم و سازمان نظام پزشکی نیز باید در چارچوب قانون و حمایت از حق مریض و پزشک در راستای احقاق حق واقعی آنها کار کند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه پزشکان نیز دارای سرمایه ای هستند که اندوخته سالها تلاش آنهاست، خاطرنشان کرد: اینکه پزشک اندوخته خود را در چه کاری صرف کند تا ارزش افزوده نیز داشته باشد بسیار مهم است زیرا برخی اوقات سرمایه خود را به شخصی می دهند تا برای آنها کاری انجام دهد که متاسفانه در راه درست خرج نشده و حتی سبب از دست رفتن سرمایه پزشک نیز می شود.

وی یکی از علل صدمات وارده به پزشکان را مسئله فوق دانست و تصریح کرد: در جهت ارتقاء و با کیفیت شدن کار جامعه پزشکی در حد توان خود کمکهای لازم را انجام میدهیم و از جامعه پزشکی می خواهیم تا مطالبات خود را به هرصورت که می توانند به ما بیان کنند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
نسرین (پرستار)
باسلام
اینجانب به عنوان یک پرستار شاغل هیچ گاه در تیم درمان هیچ توهینی نه از پزشکی دیدم و یا شنیدم و نه شخصیت و منش خودم اجازه توهین به افراد محترم کادر درمان را داده، لذا فکر میکنم سوء تفاهمی مبنی بر اینکه اگر بقیه کادر درمان از جمله پرستاران این قشر زحمتکش نیز بخواهند در این طرح دیده شده و یا تقاضای قانونی خود که اجرای قانون هفت سال بر زمین مانده تعرفه گذاری هست و اجرای عدالت در پرداختی ها ( نه مساوات) را از مسئولین درخواست کنند آیا به شخص خاصی توهین شده؟
سمانه
با سلام و احترام
خوشا به حال پزشکان که نظام پزشکی هست که در چهارچوب قانون از حق مریض و پزشک در راستای احقاق حق واقعی دفاع کند بیچاره بقیه کادر درمان که نظامی جهت گرفتن حق واقعی خود ندارند و یا به ظاهر فقط اسمش را دارند آنها چه کنند؟؟؟؟؟؟؟
0.52007s, 20q