واكسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاي سراسر كشور توزيع شد

۱۳۸۷/۰۷/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12809
واكسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاي سراسر كشور توزيع شد
دكتر داوود يادگاري با اعلام اين خبر گفت: با توجه به آغاز فصل سرما و شيوع آنفلوآنزا بهترين روش جلوگيري از ابتلا به اين بيماري پيشگيري از ابتلا به آن است كه مناسب‌ترين شيوه پيشگيري واكسيناسيون در برابر اين بيماري است.

وي به افراد در معرض خطر توصيه كرد: پس از مشورت با پزشك معالج خود نسبت به واكسيناسيون اقدام كنند.

دكتر يادگاري افراد بالاي 65 سال، كودكان بالاي شش ماه و زير پنج سال (با نظر متخصصان اطفال)، مبتلايان به بيماريهاي قلبي و ريوي، ديابت، كليوي و اشخاصي كه به ساير بيماريهاي مزمن دچار هستند، مادران باردار، كودكان مبتلا به آسم، پرسنل مراكز درماني و شاغلان خانه‌هاي سالمندان و عده‌اي كه مراقبت از سالمندان را عهده دار هستند به عنوان افراد در معرض خطر برشمرد كه واكسيناسيون آنان ضروري است.

وي اضافه كرد: اين افراد مي‌بايست هر سال پيش از شروع سرما - اواخر شهريور و اوايل مهرماه - در برابر ويروس آنفلوآنزا واكسينه شوند.

دكتر يادگاري تصريح كرد: ويروس آنفلوآنزا به دليل مسري بودن به سرعت منتشر مي‌شود و با وجود آن كه خود به خود بهبود مي‌يابد به دليل گستردگي انتشار ويروس، لطمه‌هاي زيادي به فرد و جامعه مي‌زند كه شايع‌ترين آن پديده غيبت از محل كار و مدرسه در بزرگسالان و كودكان است.

وي ادامه داد: ويروس اين بيماري در ابتدا سيستم دستگاه تنفسي را مبتلا كرده و پس از آن مي‌تواند وارد تمام بدن شده و با علايمي از قبيل تب بالاي ناگهاني، سر درد، درد عمومي بدن و عضلات، گلو درد، سرفه‌هاي خشك،‌ گرفتگي و آب ريزش بيني و در برخي كودكان با عوارض گوارش همچون تهوع، اسهال و استفراغ ظهور مي‌يابد.

به گفته رييس مركز تحقيقات بيماريهاي عفوني و گرمسيري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، بيماري آنفلوآنزا در افرادي كه بيماري زمينه‌اي دارند، مي‌تواند با شدت و مشكلات بيشتري همراه بوده كه عوارض عفونت ريوي ناشي از تهاجم ويروس يا عفونت ثانويه ريوي، سينوزيت، عفونت گوش و ... در گروهي كه بيماري زمينه‌اي قلبي و ريوي دارند، باعث تشديد آن بيماري مي‌شود.

وي با تاكيد بر رعايت بهداشت فردي و شست و شوي دست‌ها اظهار داشت: توصيه مي‌شود، مبتلايان به آنفلوآنزا پس از ابتلا در خانه استراحت كرده تا از شيوع بيماري جلوگيري شود، همچنين از حضور در محيط‌هاي شلوغ و پر تجمع بپرهيزند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.20242s, 18q