مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران:

نگهداری خون در بیمارستان‌ها استاندارد نیست

۱۳۹۳/۰۹/۰۱ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 128141
نگهداری خون در بیمارستان‌ها استاندارد نیست

سلامت نیوز: مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران در خصوص مدیریت خون در بیمارستان‌های کشور گفت: در حال حاضر نگهداری خون در بیمارستان‌های کشور منطبق بر استاندارد‌ها نیست.

«فاطمه نادعلی» در گفت‌و‌گو با ایلنا با اشاره به اینکه بیمارستان‌ها خون مورد نیاز خود را از سازمان انتقال خون دریافت می‌کنند، افزود: اگر مشکلی در زمینه خون وجود داشته باشد؛ کوتاهی کرده‌ایم، اما وقتی که فرآورده‌های خونی به بیمارستان ارسال شد، بانک خون بیمارستان باید مدیریت صحیحی داشته باشد.

وی ادامه داد: به‌دلیل اینکه بیمارستان‌ها بابت دریافت خون از سازمان انتقال خون هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، شاهد سوء‌مدیریت‌ مصرف خون هستیم، اما در کشورهای دیگر بیمارستان‌ها برای فرآورده‌های خون هزینه‌های سرسام‌آوری پرداخت می‌کنند که البته بیمه‌ها این هزینه‌ها را متقبل می‌شوند.

مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران با تاکید بر اینکه سازمان انتقال خون بابت این فرآوری‌ها هزینه‌های گزافی را متقبل شده و تمامی این هزینه‌ها را دولت تامین می‌کند، اظهار داشت: سازمان انتقال خون به وزارت بهداشت اعلام کرده که هیچ‌گاه فرآورده‌های خونی را به بیمارستان‌ها نمی فروشیم، هر چند اساسنامه سازمان انتقال خون به این سازمان مجوز لازم را داده است.

وی در خصوص استانداردهای لازم برای نگهداری خون در بیمارستان گفت: وقتی پلاکت‌ها را به بیمارستان می‌فرستیم، باید در حرارتی همانند حرارت اتاق بر روی دستگاه‌های چرخان که پلاکت‌ها بر روی آن قرار دارند، چرخانده شوند و اگر پلاکت خارج از آن چرخاننده باشد و یا در خارج حرارت اتاق قرار بگیرد، زود از بین می‌رود.

این مقام مسئول سازمان انتقال خون ادامه داد: گلبول‌های قرمز باید در یخچال و در دمای ۱۰۰ درجه نگهداری شوند و نباید خارج از یخچال باشند، اگر سهل‌انگاری در این مورد روی دهد، سلول‌ها آسیب می‌بینند.

نادعلی افزود: پلاسماهای خون نیز باید در حالت ذوب شده نباشند و هنگام مصرف باید ذوب شده و این نیازمند مدیریت قوی در بیمارستان‌هاست.

مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران تاکید کرد: امکانات خاصی برای نگهداری فرآورده‌های خونی لازم نیست، بیمارستان‌ها به یخچال خون مجهز هستند و نگهداری خارج از این شرایط سهل‌انگاری محسوب می‌شود.

نادعلی در خصوص میزان هزینه و مدت زمان فرآوری خون در سازمان انتقال خون اظهار داشت: مراکز انتقال خون زمانی‌ که خون را از اهداکنندگان دریافت می‌کنند، باید ظرف حداکثر هشت ساعت عمل فرآوری خون را انجام داده و اجزای لازم را از خون جدا کنند که این روش بر روی کیفیت خون تاثیر می‌گذارد.

وی تاکید کرد: همکاران ما در سازمان انتقال خون به سرعت بر روی این موضوع کار می‌کنند تا در مکان خاص و درجه مناسبی خون‌ها قرار بگیرند.

مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران در خاتمه گفت: مدیریت مصرف خون بحث علمی و روز دنیاست که بیمارستان‌ها در سطح کشور نیز باید آن را اجرا کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65681s, 18q