30 درصد يارانه‌هاي انرژي به مقوله سلامت اختصاص مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۷/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12815
30 درصد يارانه‌هاي انرژي به مقوله سلامت اختصاص مي‌يابد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دكتر لنكراني كه در مجمع عمومي انجمن اسلامي پزشكان ايران با موضوع «چالش‌هاي نظام سلامت» سخنراني مي‌كرد ضمن بيان اين مطلب افزود: گرچه بر اساس اصل 44 قانون اساسي تمامي واحدهاي مشمول بايد سودآور شوند و اجراي اين اصل از اهداف عاليه نظام است ولي در اين اصل، ‌مقوله سلامت مستثني است؛ چرا كه ماهيت فعاليت‌هاي سلامت سودآور نيست.

وي برقراري سلامت در تمام ابعاد آن را وظيفه حكومت دانست و گفت:‌ ارتباط ما با بخش خصوصي بايد به صورت خريد خدمت باشد يعني مديريت برخي بيمارستانها را به صورت مشاركتي و يا بر اساس پيمان مديريت واگذار كرده يا «برون سازي» انجام دهيم كه البته مقوله «برون سازي» با خصوصي سازي تفاوت دارد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ادامه به بحث ضابطه‌مند كردن يارانه‌ها در پيش نويس لايحه تحول اقتصادي اشاره كرد و گفت: طبق توافقات صورت گرفته مقرر شده است كه 30 درصد از يارانه‌هاي انرژي حذف و به مقوله سلامت اختصاص يابد.

وي مقوله سلامت را يك طيف گسترده شامل بهداشت، درمان و توانبخشي و ارتقا سلامت عنوان كرد و افزود: پزشك خانواده در حال حاضر يكي از مهمترين محورهاي خدمات سلامت محسوب مي‌شود.

دكتر لنكراني بر توانمندسازي پزشكان عمومي و تدوين و ارائه وظايف پزشك خانواده به صورت يك بسته جهت ارتقا عملكرد آنها تاكيد كرد.

وي در ادامه تاكيد كرد: در تاسيس كارخانه‌هاي صنعتي بايد تاثير آنها بر سلامت جامعه نيز همچون تاثير آنها بر محيط زيست لحاظ شود و حتي بايد نقش محصولات توليدي آنها بر سلامت هم ارزيابي شود.

بر اساس اين گزارش دكتر لنكراني در ادامه از انجمن اسلامي پزشكان براي ارائه پيشنهادات براي حل مشكلات نظام سلامت دعوت به عمل آورد تا با تشكيل نشست‌هاي كارشناسي و ارائه راهكارهاي مناسب سيستم سلامت كشور ياري دهند و در تصميم سازيها تاثيرگذار باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.83541s, 18q