200 هزار كودك افغان از برنامه واكسيناسيون فلج اطفال جا ماندند

۱۳۸۷/۰۷/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12816
200 هزار كودك افغان از برنامه واكسيناسيون فلج اطفال جا ماندند
 اين كودكان ساكن جنوب افغانستان هستند كه به دليل درگيري‌هاي مربوط به افراد طالبان در اين منطقه واكسيناسيون آنها انجام نشده است.

سازمان ملل در روز صلح برنامه سه روزه مايه كوبي در شش استان افغانستان را آغاز كرد كه هدف آن واكسيناسيون 85/1 ميليون كودك زير پنج سال در برابر بيماري فلج اطفال بوده است.

جميل دانش سخنگوي اين سازمان خطاب به گزارشگران اظهار داشت: متاسفانه 190 هزار كودك كه بيشتر آنها در مناطق جنوبي استانهاي هيلمند و قندهار بودند، به دليل درگيري‌هاي مزاحم و مانع، ‌از اين برنامه جا مانده‌اند و واكسينه نشدند.

اين در حالي است كه در تمام مدت اجراي برنامه از طالبان كه مهمترين عامل اغتشاش در مناطق مزبور است بارها خواسته شد از حمله به كاركنان و داوطلبان بهداشتي كه مسووليت اجراي برنامه واكسيناسيون را برعهده دارند، خودداري كند.

به گزارش سازمان ملل، افغانستان هنوز از معدود كشورهايي است كه ويروس فلج اطفال در آنجا مشاهده مي‌شود به طوري كه در سال جاري 18 مورد جديد ابتلا به فلج در اين كشور گزارش شده است.

عمده موارد ابتلا در مناطق جنوبي و شرقي كشور كه قرباني درگيري‌ها هستند بروز مي‌كنند چرا كه ماموران و پرسنل بهداشتي به شدت در معرض خطر هستند و به اطفال دسترسي ندارند. سازمان ملل دوباره از افغانها درخواست كرده است كه كاركنان بهداشتي را وارد اختلافات خود نكنند و اجازه دهند كه اين افراد در برنامه ماه آينده واكسيناسيون، اقدامات بهداشتي خود را به انجام برسانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.63894s, 18q