غذاهایی که حاوی سم هستند

۱۳۹۳/۰۹/۰۱ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 128163
غذاهایی که حاوی سم هستند

سلامت نیوز: نتايج تحقيقات نشان مي دهد، بعضي از مواد غذايي حاوي فلزات خطرناک است. کادميوم به طور طبيعي در تمام سبزي ها و غلات سبوس دار موجود است و با افزايش تراکم آن در کليه، مي تواند در دراز مدت به آن آسيب برساند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه خراسان نوشت: جيوه موجود در برخي از آب‌ها هم مي تواند روي غذاهاي دريايي تأثير بگذارد. شکلات نيز حاوي آلومينيم است که در رنگ هاي خوراکي استفاده مي شود، حيوانات شکاري نيز معمولاً با گلوله که حاوي سرب است، کشته مي شوند. محققان مي گويند بسياري از فرآورده هاي برنج مانند برشتوک مي تواند حاوي ميزان زياد آرسنيک باشد؛ زيرا آرسنيک آب از طريق برنج جذب مي شود؛ اگر چه ميزان سم در برنج در کوتاه مدت مشکلي ايجاد نمي کند، نتايج تحقيقات نشان مي دهد امکان خارج شدن ۸۰ درصد آرسنيک از برنج هنگام پخت وجود دارد. بدين طريق که قبل از پخت، برنج بايد خوب شسته و در حجم آب زياد جوشانده شود تا سم خارج شود و پس از پخت مجدداً با آب داغ شسته شود.

سم در سبزيجات:

کادميوم (Cadmium) به طور طبيعي در تمامي سبزي ها و غلات سبوس دار موجود است و از طريق خاک وارد آن ها مي شود.مقدار زياد اين فلز سرطان زا و مسموم کننده است. اين ماده در مدت طولاني در کليه تراکم پيدا مي کند و مي تواند باعث آسيب شود و در موارد حاد نيز، بيماري کليه ايجاد کند.

به گفته محققان ايرلندي، عجيب آن است که افرادي که سالم زندگي مي کنند و برنامه غذايي گياه خواري دارند، به ميزان زيادي در معرض کادميوم قرار مي گيرند، هر چند براي از بين بردن کادميوم، بايد سبزيجات را خوب شست و پوست کرد.

*جيوه در تن ماهي: جيوه اي که از فاضلاب هاي صنعتي در اقيانوس ها رها مي شود مي تواند روي غذاهاي دريايي تأثير بگذارد. اين ماده توسط ماهي مصرف مي شود و به تدريج اين سم در بدن آبزيان انباشته مي شود. ماهي تن منبع اصلي جيوه است، که مي تواند روي رشد کودک و جنين تأثير مخرب بگذارد. براي بزرگسالان، وجود اين ماده شيميايي با بروز افسردگي، لرزش، بي خوابي، سردرد و تغييرات شخصيتي ارتباط داده شده است. اين فلز در بدن به ويژه کبد و کليه تراکم پيدا مي کند.

متخصصان، مصرف ماهي ذکر شده را به کودکان و زنان باردار توصيه نمي کنند و ساير افراد نيز تنها هفته اي يک بار مي توانند از آن استفاده کنند.

*شکلات: شکلات مي تواند حاوي آلومينيم (که در رنگ غذا از آن استفاده مي شود) باشد. بالاترين ميزان آلومينيم در چاي يافت شده است. چاي در خاک هاي اسيدي رشد مي کند که داراي ميزان بالاي آلومينيم است اين فلز در برگ هاي اين گياه ذخيره مي شود. آلومينيم اضافه در اطراف بدن از جمله مغز ذخيره مي شود و بيماري هايي چون آلزايمر، پارکينسون و ام اس ايجاد مي کند. آيا مي دانستيد در هر دقيقه، 113.200 قوطي آلومينيم در جهان بازيافت مي شود؟ بهترين راه پيش گيري، پرهيز از مصرف غذاهاي به عمل آمده و جايگزين کردن آن با مواد تازه است. از مصرف نوشيدني هاي گازدار، نوشابه هاي انرژي زا و... به ويژه در قوطي آلومينيمي پرهيز کنيد.

*ميزان سرب در گوشت شکاري: حيوانات شکاري به طور معمول با شليک گلوله سربي از پا درمي آيند و حتي پس از خارج کردن فشنگ، تکه هاي کوچک آن داخل گوشت مي ماند. محققان هشدار مي دهند، حتي ميزان کم سرب در بدن مي تواند روي رفتار و هوشياري تأثير بگذارد، همچنين به مغز کودکان آسيب برساند. مصرف محدود گوشت شکار شده ، جاي نگراني ندارد اما مصرف آن هفته اي چند بار نگران کننده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26382s, 19q