حوادث خانگي،عامل 64 درصد حوادث كودكان در كشور است

۱۳۸۷/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12831
حوادث خانگي،عامل 64 درصد حوادث كودكان در كشور است
دكتر بركاتي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به روز جهاني كودك با شعار و رويكرد حوادث و ايمني كودكان اظهار كرد: هرچند حوادث ترافيكي از فراواني بيشتري برخوردار است اما به نظر مي‌رسد حوادث خانگي در كشور مغفول مانده است.

وي، با بيان اين كه دو سوم مرگ‌هاي كودكان يك تا 59 ماهه كشور در بيمارستان‌ها به وقوع مي‌پيوندد، افزود: مرگ خارج بيمارستاني كودكان به معناي عدم دسترسي و مراجعه به هنگام به مراكز درماني و مداخله سيستم سلامت كشور است.

رييس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت، ادامه داد: براساس آخرين گزارش ارايه شده 54 درصد حوادث دوران كودكي در پسران و 46 درصد در دختران رخ مي‌دهد.

دكتر بركاتي، علت مرگ 18 درصد از كودكان يك تا 59 ماهه كشور را ناشي از حوادث و سوانح غيرعمدي و 18 درصد را ناهنجاري مادرزادي و كروموزومي برشمرد و افزود: 13 درصد مرگ‌ها نيز به علت بيماري‌هاي حاد و مزمن تنفسي و 8 درصد بيماري‌هاي عفوني اعم از انگلي و اسهالي است.

رييس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت، با بيان اين كه در 15 سال گذشته بيماري‌هاي تنفسي و عفوني، نخستين علت مرگ كودكان كشور به شمار مي‌رفت، يادآور شد: اين علل با افزايش برنامه‌هاي بهداشتي، استقرار برنامه مانا(مراقبت‌هاي ادغام يافته ناخوشي‌هاي كودكان) و نيز استقرار پزشك خانواده و تيم سلامت كاهش چشمگيري داشته است.

وي، افزود: بعد از حوادث ترافيكي، غرق شدگي، انسداد مجاري تنفسي با مواد جامد و آسپيراسيون (برگشت) غذا، سوختگي با مواد داغ و شعله، مسموميت اتفاقي با مواد و دارو، سقوط از ارتفاع وعوارض ناخواسته داروها از علل ديگر مرگ و مير اين گروه سني است.

دكتر بركاتي با اشاره به كاهش موارد حوادث ترافيكي در گروه سني كودكان طي سال‌هاي اخير به ايسنا گفت: اين در حالي است كه طي اين سال‌ها حوادث غيرترافيكي به نسبت افزايش اندكي داشته است.

به گفته وي، عدم توجه به كودك در وسليه نقليه، استاندارد نبودن كمربند ايمني خودرو براي كودكان و قرار دادن كودكان خردسال در صندلي جلو از عوامل زمينه‌ساز حوادث ترافيكي كودكان كشورمحسوب مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27982s, 18q