تهويه اتاق با پنكه خطر مرگ ناگهاني نوزادان را كاهش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12837
تهويه اتاق با پنكه خطر مرگ ناگهاني نوزادان را كاهش مي‌دهد
‌اين پژوهش از سوي متخصصان در انستيتو پزشكي كيسرپرماننت در آمريكا صورت گرفته است و براي اولين بار رابطه بين وضعيت تهويه اتاق و SIDS را نشان مي دهد.

نتايج تحقيقات حاكي از آن است كه وقتي نوزادان در اتاقي مي خوابند كه با يك پنكه هواي آن اتاق تهويه مي شود خطر وقوع SIDS در مقايسه با نوزاداني كه در اتاق بدون پنكه مي‌خوابند،‌72 درصد كاهش مي‌يابد.

خوابيدن در يك اتاق با پنجره باز نيز مي‌تواند خطر بروز اين سندروم را كاهش دهد.

اين گزارش در آخرين چاپ نشريه آرشيو "طب اطفال و نوجوانان" منتشر شده است.

دكتر دي-كن لي،‌اپيدميولوژيست توليد مثلي در بخش پژوهشي كيسر در ايالت كاليفرنيا اظهار داشت: سندروم SIDS بسيار مخرب و مرموز است. ما هيچ نقطه ضعفي در يافته‌مان درباره مزيت استفاده از پنكه نديده‌ايم اما حس مشتركي از كاربردهاي ايمني و البته سودمند آن وجود دارد. بايد تذكر داد كه اگر فرزند شما نوپا است مراقب باشيد انگشتان خود را وارد پنكه نكند.

سندرم مرگ ناگهاني نوزاد با مرگ غيرمنتظره و اغلب بدون توجيه نوزاد مشخص مي شود. هرچند كه احتمال وقوع آن پس از سن يكسالگي در كودك وجود دارد اما شايعترين زمان بروز SIDS‌ معمولا در شش ماه اول تولد است.

طبق آمار انستيتو SIDS آمريكا سالانه حدود 2500 مورد وقوع اين سندرم در اين كشور مشاهده مي شود.

پنكه با افزايش تهويه و جابه‌جايي در هوا به پراكنده شدن هواي كربن دار و آلوده از اطراف بيني و دهان نوزادان در هنگام خواب كمك كرده و در نتيجه خطر مرگ نوزاد كاهش مي‌يابد. در اين تحقيق 497 نوزاد در 11 استان اطراف كاليفرنيا مورد مطالعه قرار گرفتند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20548s, 18q