چرا باید درمان کبد چرب را جدی بگیریم؟

۱۳۹۳/۰۹/۰۳ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 128567

سلامت نیوز: عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران با بیان اینکه براساس آمار حدود 30 درصد جمعیت کشور به بیماری کبد چرب مبتلا هستند تاکید کرد: این بیماری در صورتی که به موقع درمان نشود ابتلا به سیروز را درپی خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر آزیتا حکمت دوست با اعلام این خبر افزود:این در حالیست که 10 سال پیش آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب در کشور زیر 10 درصد بوده است.

وی افزود: تاخیر در درمان بیماری کبد چرب، نخست سبب اختلال در عملکرد کبد و بالا رفتن آنزیم های کبدی شده، سپس رفته رفته سیروز و بدخیمی های کبدی را به همراه دارد.

به گفته حکمت دوست تغییر سبک زندگی از قبیل کم تحرکی، گرایش به مصرف غذاهای آماده، چرب و شیرین از عمده علل ابتلا به بیماری کبد چرب است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل اهمیت این موضوع در نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران میزگردی به این موضوع اختصاص یافته تا متخصصان تغذیه به همراه پزشکان متخصص گوارش و کبد و دیگر تخصص های مرتبط در زمینه بررسی عوامل شیوع، درمان و پیشگیری از این بیماری به بحث و تبادل نظر بپردازند.

عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران ادامه داد: تغییر سبک زندگی مربوط به روند صنعتی شدن جامعه ایران نیز هست تا جایی که آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب در کشور هم اینک همپای کشور های غربی است.

حکمت دوست اضافه کرد : به غیر از کم تحرکی به دلیل زندگی ماشینی، تغذیه غلط از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب است که با اصلاح تغذیه و روی آوردن به فعالیت های بدنی به راحتی می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری و در صورت ابتلا آن را درمان کرد.

وی اظهار کرد:با وجود هشدار متخصصان تغذیه مبنی بر کاهش میزان مصرف غذاهای چرب و شیرین، شاهدیم علاوه بر فست فودی ها ، شیرینی فروشی ها نیز شلوغ است. این درحالیست که شیرینی فروشی ها به جای شکر بیشتر از شربت ذرت که دارای نوعی قند است که فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک و بیماری کبد چرب قرار می دهد، استفاده می کنند.

عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران تصریح کرد: ابتلا به بیماری کبد چرب به غیر از موارد فوق خطر بیماری های قلبی، عروقی از قبیل تصلب شرایین(گرفتگی عروق قلبی) و نارسایی قلب و عروق را به همراه دارد.

نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران با حضور چهره های شاخص تغذیه از امریکا و اروپا در روزهای 9 تا 12 آذر ماه در پژوهشگاه نیروی تهران برگزار می شود.

هدف از برپایی این کنگره، تبادل اطلاعات و دانش تخصصی حوزه های مختلف تغذیه و بررسی چالش های موجود این حوزه به منظور دستیابی به راهکارهای عملی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12829s, 19q