نگراني دير هنگام مجلس براي آلودگي هوا

مجلس در آلوده ترين سال هاي آب وهوايي سكوت كرده بود

۱۳۹۳/۰۹/۰۳ - ۱۶:۵۴ - کد خبر: 128571
مجلس در آلوده ترين سال هاي آب وهوايي سكوت كرده بود

سلامت نیوز: مجلس اين روزها در حالي درگير پرسش از مسوولان سازمان حفاظت محيط زيست و شخص معصومه ابتكار براي آلودگي هواي پايتخت شده است كه در سال هاي ٩٠ تا ٩٢ در برابر آلودگي هواي تهران و عملكرد سازمان هاي متولي از جمله سازمان محيط زيست وقت، سكوت اختيار كرده بود. تا آنجا كه حتي وقتي رييس سازمان محيط زيست محمدجواد محمدي زاده و علي محمد شاعري قائم مقامش، تصميم گرفتند براي كاهش آلايندگي هواي تهران، آسمان پايتخت را با بالگرد آبپاشي كنند و همه دنيا در برابر اين راهكار غيرعلمي و غيرعملي مبهوت ماندند اين سكوت را نشكست.


به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد نوشت: اما تمام آن سكوت و نپرسيدن ها در فاصله سال هاي ٩٠ تا ٩٢ حالا تبديل شده به پرسش ها و تخريب ها و قضاوت هاي مكرر. تا آنجا كه بحث تحقيق و تفحص از سازمان محيط زيست نيز از كانال هاي غيررسمي مطرح شده است. با اين همه و با وجود كاهش ميزان آلاينده ها در هواي تهران، مجلس نه تنها از سازمان حفاظت محيط زيست قدرداني نكرده است بلكه پرسش هايي را كه بايد طي سال هاي گذشته از اين سازمان مي پرسيد حالامطرح مي كند و آمارهاي ارايه شده و حتي تحويل مستندات دو جلدي كه به برخي كميسيون هاي مجلس داده شد از سوي بعضي از اعضاي اين كميسيون رد شده است.

بنابر آمارهاي رسمي سازمان هاي متولي از جمله محيط زيست، ميزان بنزن در سال ٩١ برابر با ٦ درصد، ٩٢ برابر با ٣ درصد و ٩٣ معادل ٨/٠ درصد رسيده است و اين يعني بنزين مصرفي در پايتخت غيراستاندارد بوده كه در اثر تلاش ها و گزارش هاي سازمان حفاظت محيط زيست و همراهي وزارت نفت و دولت و با جايگزين كردن بنزين يورو ٤ به استاندارد سازمان بهداشت جهاني رسيده است. همچنين وضعيت هواي تهران در سال ١٣٩٣ و در مقايسه با مدت مشابه سال هاي قبل، تعداد روزهاي سالم از ٧٢ روز در سال ١٣٩٠ به ١٤٦ روز در سال ١٣٩٣ رسيده است. اين در حالي است كه تا پيش از ١٢ خرداد ماه كه توفان در تهران رخ داد هيچ روز ناسالمي ثبت نشده است.حالايكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي عضو كميسيون انرژي مجلس مي گويد كه تمام اين آمارها مخدوش است و چون سازمان حفاظت محيط زيست دولت دهم هيچ گزارشي از ميزان تركيبات بنزن و آروماتيك ها به مجلس نداده است، نمي توان به اين آمارها استناد كرد.

مناقشه ها پيرامون ميزان بنزن و آروماتيك ها در هواي كلانشهرهايي كه از بنزين توليد پتروشيمي استفاده مي كنند تا آنجا پيش رفت كه يك نماينده مجلس گفت كه: «سازمان حفاظت محيط زيست با شركت كنترل كيفيت آلودگي هواي تهران تباني كرده و آمارهاي نادرست درباره هواي پايتخت مي دهند». اين درحالي است كه آمارهاي موجود نشان دهنده بهبود وضعيت آلودگي هواي تهران و كاهش ميزان بنزن و آروماتيك ها و رسيدن آنها به استاندارد جهاني در سال جديد نسبت به سال ٩٠ و ٩١ مي دهند. آمارهايي كه بارها از سوي وزارت بهداشت و نفت مورد تاييد قرار گرفته اند. با اين همه يك عضو كميسيون انرژي مجلس در آخرين موضع گيري خود گفته است: «هيچ گزارشي از ميزان بنزن و آروماتيك ها در هواي تهران از سوي مسوولان پيشين سازمان حفاظت محيط زيست داده نشده و حرف ما اين است كه سازمان حفاظت محيط زيست (دولت گذشته) چه كار مي كرده است؟»

سيدمهدي موسوي نژاد تاكيد كرد: « طي سال هاي ٩٠ تا ٩٢ تمام گزارش هاي رسيده از سازمان حفاظت محيط زيست به مجلس، درباره ميزان بنزن و آروماتيك هاي جايگاه هاي سوخت تهران است و سازمان حفاظت محيط زيست در دولت پيشين هيچ گزارشي در اين باره به مجلس نداده است.»نماينده مردم دشتستان در مجلس در پاسخ به اين سوال كه «چرا نمايندگان ديگر شهرهاي كشور مخصوصا استان هاي جنوبي، حقوق شهروندي حوزه انتخابيه خود را فراموش كرده و فقط به آلودگي هواي تهران مي پردازند و مي گويند كه بنزين پتروشيمي در تهران استفاده نشده است» گفت: «ما اصل و اساس آلودگي هاي موجود در كلانشهرها و ديگر مناطق را و اينكه باعث آنها بنزين پتروشيمي است نفي مي كنيم و بر روي اين موضوع حرف داريم. در حالي اين ادعا بيان مي شود كه آلودگي هواي كلانشهرها به دليل آلودگي بنزين پتروشيمي بوده و به همين دليل هم بنزين پتروشيمي را متوقف كرديم. اما آن چيزي كه ما معتقديم اين است كه اصلابنزين پتروشيمي ها با بنزين پالايشگاه ها تفاوتي ندارد و اگر بنا به آلايندگي باشد همه آنها بايد حذف شوند.»

او گفت: « در اينكه بالابودن بنزن و آروماتيك ها و سولفور، آلايندگي ايجاد مي كند شكي نيست: اما مساله اين است كه بنزين هاي وارداتي ما از نظر كيفيت نه تنها بهتر از بنزين هاي پتروشيمي نيست بلكه بسيار پايين تر است.»اين عضو كميسيون انرژي مجلس در پاسخ به سوالی درباره اينكه « آمارهاي منتشر شده مي گويند كه در زمان استفاده از بنزين پتروشيمي در تهران، ميزان بنزن و آروماتيك ها چندين برابر حد استاندارد سازمان بهداشت جهاني بوده است» گفت: «چنين چيزي نيست كه بنزن و اروماتيك ها كمتر شده باشد. در يك مقطعي اينها آمده اند در جايگاه هاي سوختگيري بنزين و آناليز كرده اند و ارقام را داده اند. اين آمارها مربوط به مناطق تهران نيست: بلكه در محل جايگاه ها و محل توزيع بنزين است كه تست شده و طبيعي است كه به دليل نشتي و بخار و گرماي هوا اين ميزان زيادتر بشود. ما هيچ آماري در شهر تهران درباره ميزان بنزن و آروماتيك ها نداريم و تمام آمارهايي كه سازمان حفاظت محيط زيست دولت قبل در همان زمان به مجلس داده مربوط به جايگاه هاي سوخت مانند جايگاه آزادي يا اكباتان بوده است.»

موسوي نژاد در ادامه گفت: «هيچ سندي مبني بر بنزن موجود در هواي تهران نداريم و اگر كسي دارد بياورد. تمام سندها و رقم ها مربوط به جايگاه هاي سوخت است و به همين دليل ما مستندات سازمان حفاظت محيط زيست را قبول نداريم. اينهايي كه هست اسناد نيست: گزارش است. اينهايي كه وزارت نفت نامه نوشته سند نيست ما سند همان تاريخ را داريم با مهر كنترل كيفيت نظارت وزارت نفت. ما الان دو تا آمار داريم: يكي مال سال ٩٠ و ٨٩ با ثبت و تاريخ و امضا و مهر همان تاريخ و يك چيزي هم داريم كه الان آمار مي دهند.»نماينده مردم دشتستان با يادآوري اين نكته كه وزارت نفت گزارش داده نه سند، گفت: ما اسنادي مربوط به همان تاريخ داريم كه وزارت نفت وقت تاييد و امضا كرده است. اما اينها ادعاهايي كرده اند كه سند ندارند.»

موسوي نژاد در پاسخ به اين سوال كه «چرا از مسوولان محيط زيست دولت پيشين تاكنون پرسش نشده است؟ چرا آنها را به مجلس فرا نمي خوانيد و از آنان سوال نمي كنيد كه سكوت شان در برابر آلودگي هوا و حقوق شهروندان چه دليلي داشته است» گفت: «اتفاقا حرف ما هم اين است كه سازمان حفاظت محيط زيست (دولت گذشته) كه هيچ گزارشي در اين باره به مجلس نداده چه كار مي كرده است؟»حالاشهروندان تهراني و ديگر نقاط ايران مي خواهند بدانند كه در صورت صحت اين ادعا مبني بر ندادن گزارش از ميزان آلاينده هاي خطرناك مانند بنزن و آروماتيك ها، خانه ملت كه در دولت يازدهم براي مسائل مختلف و از جمله «آلودگي هواي پايتخت» بارها از مسوولان كنوني سازمان حفاظت محيط زيست پرسش كرده و معصومه ابتكار و معاونانش را به مجلس كشانده است و آنان را به تباني با شركت كنترل كيفيت آلودگي هواي تهران متهم كرده است چگونه دو سال در برابر نرسيدن گزارش ها از سوي مسوولان پيشين اين سازمان در دولت گذشته، سكوت كرده است؟ به نظر مي رسد احقاق حق شهروندان و مسووليت نمايندگي ايجاب مي كند كه اكنون هر چه زودتر مسوولان گذشته به مجلس فراخوانده شوند و به مردم پاسخ دهند كه گزارش ها چه شده است؟!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61512s, 19q