نخ دندان مهمترين وسيله پيشگيري از پوسيدگي دندانهاست

۱۳۸۷/۰۷/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12863
نخ دندان مهمترين وسيله پيشگيري از پوسيدگي دندانهاست
دكتر مهيار شهبازي مقدم، دبير انجمن متخصصين دندانپزشكي ترميمي ايران با بيان مطلب فوق اظهار داشت: اهميت استفاده از نخ دندان 10 برابر بيشتر از مسواك زدن مي‌باشد؛ چرا كه تنها وسيله‌اي است كه مي‌تواند بين دندانها را كه محل بيشترين تجمع پلاك و پوسيدگي در دندانهاست تميز كند.

وي گفت: استفاده از مسواك و همچنين فلورايد چه به صورت خمير دندان و چه به صورت استفاده موضعي توسط دندانپزشك و همچنين استفاده از فلورايد در آب‌ شرب و مصرف حداقل از مواد قندي و همچنين مراجعه منظم به دندانپزشك از راه‌هاي ديگر حفظ سلامت دندان‌ها مي‌باشد كه مجموعا تا 90 درصد از ايجاد پوسيدگي دندان و بيماريهاي لثه جلوگيري مي‌كنند.

شهبازي مقدم گفت: متاسفانه يكي از مشكلاتي كه هم اكنون در جامعه با آن روبرو هستيم برخورد صرفا مكانيكي با بيمار توسط همكاران دندانپزشك است. به عنوان مثال بيمار با يك دندان پوسيده به دندانپزشك مراجعه مي‌كند و پس از رفع پوسيدگي و درمان، ‌با چند پوسيدگي مجدد بازمي‌گردد و دليل آن عدم توجه به عامل اصلي ايجاد عفونت و پوسيدگي و همچنين عدم توجيه بيمار و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه براي وي مي‌باشد.

وي افزود: پوسيدگي دندان به عنوان يكي از شايع‌ترين بيماريهاي عفوني در دنيا، نيازمند بررسي عوامل ميكروبي و باكتريايي در محيط دندان و حركت در جهت رفع آنها، آموزش هاي لازم به بيمار در جهت استفاده از وسائل بهداشتي مناسب و توجه به رژيم غذايي مناسب مي‌باشد.

دبير انجمن متخصصين دندانپزشكي ترميمي ايران همچنين با اشاره به ارائه آخرين روشهاي درماني بيماريهاي دندان و استفاده از مواد جديد در دندانپزشكي ترميمي و زيبايي در جريان هشتمين كنگره انجمن متخصصين دندانپزشكي ترميمي ايران گفت: هدف اصلي اين كنگره كه با شعار «در مسير اعتلا» و در تاريخ 22 تا 24 آبان ماه 1387 در هتل المپيك تهران برگزار مي‌شود معرفي روشها و سيستمهاي نوين در دندانپزشكي ترميمي است كه امروزه در دنيا با تحولات شگرفي روبرو بوده و اين حرفه را هرچه بيشتر به سمت دندانپزشكي كم آسيب سوق داده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.68597s, 18q