آنچه درباره خاکستري شدن مو نمي‌دانيد

۱۳۹۳/۰۹/۰۴ - ۱۳:۵۰ - کد خبر: 128665

سلامت نیوز: بعضي از افراد از خاکستري شدن موهاي خود و به دنبال آن سفيد شدن آن‌ها بيم دارند در حالي که ديگران چنين احساسي ندارند. خبر خوب اين است که محققان سخت در تلاشند تا مانع اين تغيير شوند.

۱ - عامل اصلي روند طبيعي پيري است:

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، متخصصان اين موضوع را قانون ۵۰- ۵۰- ۵۰ مي دانند. ۵۰ درصد جامعه داراي ۵۰ درصد موهاي خاکستري در ۵۰ سالگي هستند. با افزايش سن، مو نيز همانند پوست با تغييراتي روبه رو مي شود.

۲ - نژاد، تاثيرگذار است:

سفيدپوستان و افرادي که موي قرمز دارند، زودتر موهاي شان خاکستري مي شود تا سياه پوستان و آسيايي ها. علت آن هنوز مشخص نيست.

۳ - استرس:

استرس به طور مستقيم باعث خاکستري شدن مو نمي شود اما در بروز بسياري از مشکلات پوست و مو نقش دارد. به عنوان مثال هنگام بيماري، افراد سريع تر دچار ريزش مو مي شوند. هنگامي که مو در پي استرس مي ريزد همانند شيمي درماني زماني که دوباره درمي آيد، به رنگ ديگري است.

۴ - شيوه زندگي:

به عنوان مثال، استعمال دخانيات، روي سلامت مو و پوست تاثير مي گذارد. کمبود ويتامين B12 در از بين رفتن رنگدانه مو نقش موثري دارد. بنابراين غذاهايي مانند جگر و هويج مصرف کنيد. مواد غذايي حاوي برخي از ويتامين ها، مواد مغذي و آنتي اکسيدان ها مي تواند از سلول ها در برابر سموم محافظت کند و مانع بروز بيماري قلبي، سرطان و بيماري هاي ديگر شود.

۵ - مو و رنگ آن از هم جداست:

سلول هاي بنيادي باعث رشد مو مي شود و سلول هاي بنيادي توليد کننده رنگدانه، رنگ توليد مي کند.رشد هر تار مو، يک تا ۳ سال طول مي کشد، سپس مي ريزد و تار موي ديگري جاي آن درمي آيد. با بالا رفتن سن، موهايي که جديد درمي آيد احتمالاً سفيد است. هر بار که مو احيا مي شود، اين سلول هاي توليدکننده رنگ، مجدداً به وجود مي آيد و به مرور زمان رنگ خود را از دست مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46176s, 19q