یک رفتار شگفت انگیز در عالم حیوانات:

تعرض جنسی شیرهای دریایی به پنگوئن ها!

۱۳۹۳/۰۹/۰۴ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 128691

سلامت نیوز: مشاهده یک رفتار جنسی عجیب میان شیرهای دریایی و پنگوئن ها دانشمندان محیط زیست را به حیرت انداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از زیست بوم، به نظر می رسد که قطب جنوب کانون اختلالات جنسی حیوانات باشد. چند سال پیش کاشف بریتانیایی جورج مورای لویک پنگوئن هایی را در حین آمیزش جنسی با پنگوئن های مُرده و همچنین در حال آزار جنسی و سوء استفاده از جوجه ها مشاهده کرد.

اما اخیراً دانشمندان در قطب جنوب با پدیده شگفت آور دیگری مواجه شده اند، جایی که شیرهای دریایی به پنگوئن ها تجاوز جنسی می کنند!

این رفتار جنسی عجیب و غریب برای اولین بار در سال 2006 ثبت شد، زمانی که دانشمندان یک شیردریایی را در حال تلاش برای مقاربت جنسی با یک پنگوئن در جزیره ماریون مشاهده کردند. در آن زمان محققان بر آن باور بودند که ممکن است این یک مورد اتفاقی باشد چون شیردریایی جوان تر از آن بود که بتواند وارد رابطه جنسی شود. احتمال دیگری که آنها می دادند این بود که ممکن است که یک عمل در برابر محافظت از قلمروشان باشد یا یک بازی میان دو جانور.

اما دانشمندان بعد از بازگشت به جزیره و در هنگام مطالعه روی حیات وحش، این عمل عجیب را در سه بار متوالی مشاهده کردند که آنها را به تعجب و شگفتی بر انگیخت.
تعرض جنسی شیرهای دریایی به پنگوئن ها

نیکو دی برایون می گوید: من اصلا انتظار نداشتم که مشاهدات سال 2006 مجدداً در موارد متعدد تکرار شود.

چندی بعد دانشمندان در چهار مورد موفق به مشاهده و تصویربرداری از این رفتار جنسی شدند که در آن شیرهای دریایی از یک الگوی مشابه برای تجاوز به پنگوئن ها استفاده می کردند. گرچه شیرهای دریایی معمولاً از پنگوئن ها تغذیه می کنند اما در این مورد شگفت انگیز دیده شد که آنها پس از مقاربت جنسی پنگوئن ها را به حال خود رها می کنند.

اینکه چرا شیرهای دریایی خود را در چنین فعالیت های غیرمعمولی درگیر می کنند، گیج کننده است. بر اساس حدس و گمان دانشمندان، این موضوع می تواند مربوط به تغییرات هورمونی باشد که در طول فصل تولیدمثل تجربه می کنند. احتمال دیگر نوعی ماجراجویی جنسی است.

اگر چه توضیح این آزار و اذیت بسیار مشکل است، اما افزایش این عمل ممکن است نشاندهنده یادگرفتن شیرهای دریایی از همدیگر باشد. مشاهدات دانشمندان نشان می دهد که شیرهای دریایی قادر هستند که از یکدیگر بیاموزند و ممکن است که این عمل از طریق مشاهده گسترش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71137s, 19q