بيضه، منبع سلول‌هاي بنيادي است

۱۳۸۷/۰۷/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12881
بيضه، منبع سلول‌هاي بنيادي است
پژوهشگران آلماني و بريتانيايي مي گويند که سلول هاي بيضه را مي توان به سلول هاي پايه، مشابه آنچه در جنين تا پيش از هشت هفتگي يافت مي شود، تبديل کرد.

اين مطالعه که نتايج آن در مجله "نيچر" چاپ شده است، اميد دستيابي به منبعي بي پايان براي تامين سلول هاي مرمت کننده اعضاي مختلف بدن را افزايش مي دهد.

قابليت دگرگوني سلول هاي استخراج شده از بدن يک فرد بزرگسال به سلول هاي پايه و بعد بدل کردن آنها به انواع بافت هاي بدن، آرمان اصلي تحقيقات سلول پايه است.

با بدل کردن سلول پايه به سلول هاي مغز، استخوان يا قلب، مي توان آن را بدون ترس از طرد شدن آنها توسط سيستم دفاعي، به بدن بيمار تزريق کرد.

اين شيوه همچنين از جنجال پيرامون استخراج سلول پايه از جنين پرهيز مي کند.

در اين پروژه تحقيقي، که شامل دانشمنداني از "کينگز کالج لندن" مي شد، 22 نمونه مختلف برداشت شد.

دانشمندان نوعي سلول به نام «سلول پيشاهنگ اسپرم» - که به سلول اسپرم بدل مي شود - را از اين نمونه ها استخراج کردند.

سلول‌ها از لحاظ شيميايي طوري دستکاري شد که تا به وضعيتي مشابه سلول هاي جنين نزديک شوند، يعني وضعيتي که قابليت تبديل به کليه انواع سلول ها را دارد.

با اين حال هنوز معلوم نيست که بتوان در آينده به طور ايمن از اين سلول ها در بدن انسان استفاده کرد.

استاد رابين لاول-بج، متخصص سلول پايه از موسسه ملي تحقيقات پزشکي گفت که دي ان اي سلول‌هاي دستکاري شده فاقد برخي از خواصي است که فعاليت شماري از ژن ها را تنظيم مي کند که اين وضع ممکن است بر توانايي سلول هاي به دست آمده در توليد بافت هاي مختلف بدن اثر بگذارد.

او افزود که همين سلول ها احتمالا سرمنشاء تومورهاي بيضه هستند؛ بنابراين نمي توان قاطعانه گفت که کاملا طبيعي هستند.

وي همچنين اشاره کرد که از آنجا که اهداکنندگان اين سلول ها مردان هستند، زنان نمي توانند اميدي به بهره مندي از شيوه‌هاي مشابه داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.25054s, 18q